Co zrobić, by po smażeniu nie zostały ci zatkane rury? Olej usuwaj tylko w ten sposób

To jedna z najpopularniejszych obróbek termicznych w wielu polskich domach. Jednak co zrobić ze zużytym olejem, który niemal zawsze pozostaje po smażeniu? W żadnym wypadku nie należy wylewać go do zlewu czy toalety. Jednak czy wiesz, jak pozbyć się go w prawidłowy i bezpieczny sposób?

Więcej domowych porad znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Makaron w suszarce do sałaty? Kuchenne triki, na które nie wpadniecie sami

Usuwanie z patelni zużytego oleju po smażeniu wydaje się niezbyt skomplikowaną rzeczą, jednak wiele osób nadal ma z tym pewien problem. Niestety znaczna część osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że cokolwiek robi coś źle i po prostu wylewa olej do odpływu w zlewie lub do toalety. Takie działanie może być fatalne w skutkach i powodować wiele szkód. Tłuszcz nie rozpuszcza się bowiem w wodzie i wlewany do kanalizacji tężeje osadzając się na ścianach rur tworząc zatory.

Co zrobić z zużytym olejem, który został ci po smażeniu? Wylanie go do zlewu to duży błąd

Osoby, które często smażą powinny znać i stosować choć jeden z poniższych sposobów, który pozwala na szybkie i bezproblemowe usunięcie zużytego tłuszczu. Jeśli na patelni zostało go niewiele, wystarczy dokładnie wytrzeć patelnię ręcznikiem papierowym i wyrzucić go do pojemnika na odpady zmieszane, a następnie umyć patelnię jak zwykle. Jeśli natomiast pozostało znacznie więcej oleju, można gromadzić go w butelce (np. po poprzednim oleju), a kiedy ta się zapełni oddać nieodpłatnie do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znaleźć można w każdej polskiej gminie. 

Jeśli natomiast ktoś ma takie możliwości, można pozbywać się zużytego oleju poprzez jego kompostowanie, gdyż jest to odpad biodegradowalny. Nie powinno się go jednak po prostu wylewać co chwilę na kompost w dużych ilościach, ponieważ może to zanieczyścić glebę i wody gruntowe. Znacznie lepszą opcją jest wlewanie oleju np. do trocin lub umożliwienie mu wsiąknięcia w serwetki bądź kartony, które później można wyrzucić na kompost. 

Więcej o: