Bezpieczne pranie butów w pralce? Tak, ale na to musisz szczególnie uważać

Pranie butów w pralce nie jest takie proste, jak się wydaje. Choć jest to najprostszy sposób, na usunięcie trudnych zabrudzeń musimy pamiętać, że nie wszystkie buty nadają się do prania mechanicznego. Wyjaśnimy dziś, na co trzeba zwrócić uwagę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zabrudzane buty mogą być czyszczone przez nas na wiele sposobów. Najszybszym i najprostszym jednak jest wypranie brudnego obuwia w pralce. Musimy jednak upewnić się, czy oby na pewno jest to dobry pomysł i czy nasze byty należą do tych, które można prać mechaniczne. Zależy nam przecież na tym, aby się one nie zniszczyły.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Pranie butów: w pralce czy ręcznie? Którą opcję wybrać

Każde obuwie wymaga pielęgnacji i czyszczenia jeżeli chcemy, aby zostało z nami jak najdłużej. Jeżeli zastanawiamy się nad praniem ich w pralce, musimy wiedzieć, że niektóre buty bez problemu możemy włożyć do niej jak, np. buty z siatki czy z płótna. Natomiast obuwie ze skóry naturalnej, syntetycznej czy zamszowej powinno być prane ręcznie. Po prostu nie wszystkie buty dobrze zniosą szybkie ruchy bębna i długotrwały kontakt z wodą.

Pranie butów w pralce: jakie modele zniosą to bez uszczerbku?

Do bębna pralki bez zahamowań i strachu możemy włożyć większość butów sportowych, tenisówki i trampki. Istnieje jednak jeden warunek, którego należy przestrzegać. Obuwie nie może być klejone, tylko szyte. To klejone pod wypływem wody po prostu mogło, by się rozkleić. Jeżeli nasze ulubione adidasy czy trampki nadają się do takiego prania, to mimo wszystko nie róbmy tego zbyt często. Częste pranie mechaniczne może bowiem nieodwracalnie zmienić pierwotny kształt butów.

Pranie butów w pralce. Jak do tego podejść?

Jeżeli masz buty, które bez problemu zniosą pranie mechaniczne, postępuj według tych prostych zasad:

  1. Przed włożeniem ich do pralki ręcznie usuń duże zabrudzenia, takie jak np. piach, zaschnięte błoto czy kurz.
  2. Jeśli buty mają sznurowadła, wyjmij je przed wrzuceniem butów do pralki. Najlepiej wypierz je osobno, ręcznie. Tak samo postąp z wkładkami.
  3. Wybierz niską temperaturę około 30°C, niskie obroty i krótki czas prania.
  4. Włóż obuwie do specjalnego woreczka przeznaczonego m.in. do prania bielizny. W ten sposób buty nie będą poruszały się swobodnie po całym bębnie i nie ulegną uszkodzeniu.
  5. Użyj tylko niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania
  6. Butom po praniu najlepiej pozwolić wyschnąć naturalnie wcześniej wypychając je papierem, aby zachowały kształt. Nie wystawiaj ich na słońce!
Więcej o: