Kiedy jest tłusty czwartek w 2022 roku? W ten dzień kalorie nie będą się liczyć

Tłusty Czwartek to dzień, w którym kolorie się nie liczą i chętnie świętujemy ten dzień. Wiele osób zastanawia się kiedy wypada to święto, aby móc do woli objadać się słodkimi pączkami bez wyrzutów sumienia. Odpowiadamy, ile dni zostało do święta miłośników łakoci.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tłusty Czwartek to jeden z ulubionych dni w ciągu roku, dla wszystkich miłośników słodyczy i łakoci. Dzień, w którym nikt nie liczy kalorii i bez wyrzutów sumienia może zjeść ulubione pączki bez limitu. W tym dniu zakłady cukiernicze przeżywają oblężenie i notują ogromne przychody w ciągu tego święta.

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Kiedy tłusty czwartek w 2022 roku? 24 lutego

Każdy z nas zastanawia się kiedy w tym roku wypada największe święto łasuchów. Tłusty Czwartek według kalendarza na 2022 rok wypada 24 lutego. Jest to ruchome święto, a wszystko uzależnione od terminu Wielkanocy. Zawsze jest to ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu. W tym roku Wielkanoc wypada 17 kwietnia, zaś 52 dni wcześniej będziemy objadać się pączkami czy faworkami. 

Tłusty Czwartek — dlaczego jemy pączki?

W Tłusty Czwartek jemy pączki, faworki czy obwarzanki. Tradycja ta łączy się ze średniowiecznym zwyczajem, kiedy to przed nastaniem Wielkiego Postu ludzie objadali się wszystkimi zgromadzonymi zapasami, których zjedzenie w czasie Wielkiego Postu było zabronione. Wtedy też zaczęła się produkcja znanych nam pączków. Z początku pączki nie miały słodkiego nadzienia, dopiero z czasem zaczęto nadziewać je słodkim wnętrzem. 

Za pączki w tym roku zapłacimy więcej

Wyższe ceny ulubionych słodkości związanych z najsłodszym świętem w ciągu roku, czyli pączków związane będą z drożejącą produkcją. Podstawowe produkty, które wykorzystywane są do przepisu na pączki, takie jak: mąka, jajka czy tłuszcz podrożały o ponad 11% w porównaniu do 2021 roku. Należy też pamiętać o wyższych cenach prądu i gazu. Zmiany te będą skutkowały droższymi cenami pączków, nawet do kilkudziesięciu groszy w górę.  

Więcej o: