Zmiany w Polskim Ładzie. Pracujący emeryt a ulga dla klasy średniej? Zobacz kto zyska a kto straci

Polski system podatkowy zmienił się wraz z wejściem w życie Nowego Polskiego Ładu. Sporo kwestii nie jest jeszcze do końca jasnych, a specjaliści i księgowi zmagają się z nimi, próbując rozwiać wszelkie wątpliwości. Jedną z ważnych kwestii jest ulga dla klasy średniej dla pracujących emerytów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład wprowadził wiele zmian w zakresie podatków. Ulga dla klasy średniej, która została przewidziana w Nowym Polskim Ładzie, dotyczy również emerytów i rencistów, którzy są aktywni zawodowo. Mogą oni skorzystać z ulgi, uwzględniając rodzaj i wysokość uzyskanych przychodów. Trwają jednak prace, które będą poświęcone wyłącznie grupie aktywnych zawodowo seniorom

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska zmieniła fryzurę. Fani: Inna twarz!

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Ulga dla klasy średniej — warunki 

Polski Ład wprowadził ograniczenia co do osób, które mogą skorzystać z wprowadzonych zmian i ulg. Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań wprowadzonych wraz z nowym rokiem. Każdy podatnik może skorzystać z ulgi dla klasy średniej, jeśli jego łączne przychody wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł w ciągu roku. Do przychodów zaliczamy zatrudnienie, czyli stosunek pracy, spółdzielczy stosunek pracy, służbowy stosunek pracy, praca nakładcza lub działalność gospodarcza. 

Emerytura nie wyklucza skorzystania z ulgi dla klasy średniej

Pracujący emeryci i renciści mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej, jeśli uzyskują przychody, o których mowa w pierwszym akapicie. Warunkami uprawniającymi do ulgi dla klasy średniej jest rodzaj oraz wysokość przychodów. Ważne jest, żeby pamiętać, że jeśli pracownik otrzymuje miesięczny dochód w wysokości co najmniej 5 701 zł, to trzeba wziąć pod uwagę ulgę dla klasy średniej w tym przypadku. Pobieranie świadczenia emerytalnego oraz jego wysokość nie ma w tej kwestii znaczenia. Według rządowych założeń na rozwiązaniach Polskiego Ładu ma docelowo skorzystać ok. 90 proc. emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób.

Emerytura bez podatku tylko dla osób z najniższą kwotą świadczenia 

Seniorzy, którzy pobierają najniższą kwotę świadczenia emerytalnego, będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która będzie rozliczana przez ZUS. Na reformie zyska 90 proc. emerytów i rencistów, a 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Na nowych rozwiązaniach zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Niestety seniorzy otrzymujący świadczenie emerytalne wyższe niż 2500 zł brutto nie skorzystają z ulgi.

Więcej o: