Jak uratować storczyki? Pomoże produkt, który znajdziesz w kuchni. Genialny trik!

Storczyki to rośliny, które cieszą się sporą popularnością w polskich domach. Są to jednak nie tylko jedne z piękniejszych, lecz także jedne z bardziej wymagających kwiatów doniczkowych. Jeśli nie masz do nich ręki, przychodzimy z pomocą i przedstawiamy trik, który świetnie je odżywi. Wszystko, czego potrzebujesz, masz w swojej kuchni.

Więcej o roślinach przeczytasz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - pomoże np. zadbać o rośliny

Aby storczyki pięknie rosły w domowym zaciszu, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Najlepiej czują się na jasnych stanowiskach, ale bez bezpośredniego narażenia na ostre promienie słoneczne. Z całą pewnością dobrze będzie im np. na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. Choć każdy gatunek storczyka wymaga nieco innego, absolutnie żadnemu nie będzie służyć klasyczna ziemia. Najlepiej sprawdzą się lekkie i przepuszczalne mieszanki np. z włókna kokosowego. 

Bardzo istotną kwestią jest podlewanie. Bez odpowiedniego sposobu trudno będzie utrzymać storczyki w dobrej kondycji. Choć storczyki lubią duży poziom wilgotności, nie należy podlewać ich zbyt często, gdyż to może powodować przelanie, a w konsekwencji zgnicie korzeni - wówczas to koniec dla danej rośliny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą kąpiele wodne. Kiedy podłoże delikatnie przeschnie, doniczkę z kwiatem należy wstawić do dużej miski z wodą i pozostawić na kilkadziesiąt minut, by kwiat mógł "wypić" tyle wody, ile potrzebuje. 

Nietypowe zastosowanie czosnku. Użyj go do podlewania storczyków i ciesz się efektami

Co w przypadku, gdy zapewnimy storczykom odpowiednie miejsce, podłoże i podlewanie, a one nadal nie kwitną tak, jak byśmy tego chciały? Z pomocą przyjdzie nam domowy sposób z czosnkiem w roli głównej! Storczyki podlewane przygotowanym z niego wywarem będą bardziej odżywione, a ich kwiaty staną się bujniejsze. Czosnek zawiera bowiem cenne minerały takie jak potas, magnez, miedź, żelazo czy selen.

Wystarczy wlać litr ciepłej wody do garnka, a następnie dodać trzy, przeciśnięte przez praskę lub posiekane ząbki czosnku i pozostawić mieszankę na 24 godziny. Po tym czasie można wykorzystać ją do kąpieli storczyków. Rośliny w wywarze pozostawiamy na 15-20 minut. Taką kurację stosujemy nie częściej niż raz w miesiącu.

Uwaga! Po takiej kąpieli należy uważnie obserwować storczyki. Zdarza się bowiem, że na liściach pojawiają się plamy - wówczas lepiej przerwać kurację. Najlepiej taką kurację przetestować na jednym kwiatku, a dopiero później u wszystkich.

Więcej o: