Co zrobić, by po kawie nie zostały ci zatkane rury? Fusy usuwaj tylko w ten sposób

Kawa sypana to produkt, który znajdziemy w wielu polskich domach. Jednak co zrobić z fusami, które zostają po jej wypiciu? Absolutnie nie należy wylewać ich do zlewu. Jednak czy wiesz, jak pozbyć się ich w prawidłowy i bezpieczny sposób?

Więcej domowych porad znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola czy sól mogą mieć nietypowe zastosowanie. Do czego można ich użyć?

Z całą pewnością nie jest śmietnikiem i w żadnym wypadku nie powinnyśmy go w ten sposób traktować. Kuchenny zlew można bowiem bardzo łatwo (i często nieświadomie) zatkać, wrzucając do niego różne odpady. Pozornie szybka utylizacja w zlewie fusów czy resztek oleju, który zostaje po smażeniu, wydaje się kusząca, ale takie działanie może być fatalne w skutkach i powodować wiele szkód. Jeśli zatem nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na hydraulika sprawdź, jaki będzie najlepszy sposób na pozbycie się fusów.

Co robić z fusami po kawie? Wylewanie ich do zlewu to częsty błąd

Kiedy po wypiciu ulubionej kawy, resztki fusów wylewasz do zlewu, może się wydawać, że znikają one w tempie błyskawicznym. Niestety pozory mylą. Resztki fusów osadzają się w rurach odpływowych, tworząc maź przypominającą nieco "błoto", które z czasem może spowodować poważne zapchanie rur. Osoby, które często piją sypaną kawę, lub używają takiej w swoim ekspresie, powinny znać i stosować choć jeden z poniższych sposobów, który pozwala na bezpieczne usunięcie fusów po kawie.

Najprostszym sposobem jest wyrzucanie ich po prostu do pojemnika z odpadami biodegradowalnymi. Jeśli natomiast ktoś ma takie możliwości, można dodawać je do kompostownika. Idąc dalej w duchu zero waste fusy po kawie można wykorzystywać jako nawóz do roślin domowych - wystarczy wysypać je wokół roślin. Zawierają bowiem kilka kluczowych dla wzrostu roślin minerałów, jak azot, wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez  czy chrom. Zimą natomiast można użyć fusów z kawy jako sposobu na oblodzone ścieżki. Sprawdzą się równie dobrze jak piasek czy sól, a są dużo bezpieczniejsze np. dla delikatnych łapek naszych pupili.

Więcej o: