Biedronka zmienia ceny na etykietach. Czy to oznacza obniżki? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Już niedługo Biedronka wprowadzi nowy sposób pokazywania cen. Sklep umieści na etykietach informację o tym, ile wynosi obniżka ceny produktu, która wynika ze zmniejszenia stawki VAT z 5 proc na 0 proc. Pomysł wzbudza kontrowersje, zwłaszcza że sieć niedawno podniosła ceny. Czy to oznacza, że w praktyce nic się nie zmieni?

W sklepach Biedronka niedługo pojawią się nowe etykiety. Na etykietach zaś - przekreślone ceny. Czy to oznacza obniżki? W związku z podwyżką cen produktów żywnościowych, a także prądu i gazu, obywatele szukają każdej możliwości, aby zaoszczędzić pieniądze. Popularna sieć sklepów zapowiedziała walkę z inflacją. Na nowych cenach zobaczymy, jak zmieniał się podatek VAT. Jak duże są obniżki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śląscy policjanci zatrzymali oszustów podatkowych. Państwo straciło przez nich 24,5 mln zł

Kiedy Biedronka wprowadza nowe ceny produktów? To już niedługo

Biedronka wprowadzi zmienione etykiety już 1 lutego. Od tego dnia obowiązywać będą nowe, niższe ceny. Niestety, tydzień wcześniej sklep podwyższył ceny wielu produktów. Przykładowo, kajzerki podrożały z 29 do 35 groszy (czyli o 20,7 proc.), opakowanie skrzydełek z kurczaka - z 4 do 4,50 zł (o 12,5 proc.), twaróg sernikowy President - z 11,99 do 12,99 zł (o 8,3 proc.), a opakowanie ciecierzycy - z 4,99 do 5,99 zł (o 20 proc.). Zmiany na etykietach mają objąć ponad trzy tysiące produktów.

Co oznaczają zmiany na cenach produktów w Biedronce? Chodzi o VAT

Od 1 lutego zacznie obowiązywać obniżka VAT na żywność. Rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej zadecydował, że stawka podatku spadnie z 5 do 0 proc. Biedronka chce pokazać, jak w rzeczywistości zmieniały się ceny. Zatem na nowych etykietach zobaczymy: po lewej stronie starą cenę z VAT (przekreśloną) i informację, ile oszczędzamy (stawka potrąconego VAT). Trzecia, ostatnia liczba to obowiązująca obecnie stawka VAT (zerowa). Poniżej prezentujemy przykładową etykietę.

nowe ceny produktów w Biedroncenowe ceny produktów w Biedronce Biedronka

Obniżka VAT na żywność. Jakie produkty potanieją?

Maciej Łukowski - dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka powiedział:

Jesteśmy zdeterminowani, żeby klienci Biedronki korzystali z naszej obietnicy codziennie niskich cen, szczególnie teraz w dobie rosnącej presji inflacyjnej. A dzięki transparentnej polityce cenowej, widocznej w każdym sklepie, klienci będą mogli w łatwy sposób zobaczyć ile zaoszczędzą dzięki nowym cenom.

- czytamy na stronie internetowej sieci sklepów.

Niestety, w związku z podwyżką cen produktów przed tygodniem, w rzeczywistości ceny niewiele się zmienią. Najbardziej przypominać będą te z początku stycznia, które i tak nie były małe. Możemy jednak zwrócić uwagę na grupy produktów, których ceny ulegną niewielkim zmianom. Są to m.in. Pieczywo, warzywa, owoce, mięso, ryby, a także produkty mleczarskie czy soki i mleka roślinne.

Więcej o: