Święta Wielkanocne 2022 obchodzić będziemy dość późno. Jednak czeka nas wtedy długi weekend

Kiedy są Święta Wielkanocne 2022? W tym roku wypadają one stosunkowo późno w porównaniu do np. 2021 roku. Wszystko dlatego, że jeden z najważniejszych wśród chrześcijan okresów uzależniony jest od faz księżyca.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeszcze przed chwilą wyczekiwaliśmy momentu, aby wspólnie z rodzinami zasiąść do bożonarodzeniowego stołu. Czas jednak leci nieubłaganie i już możemy wyczekiwać świata wielkanocnych. Przedstawimy dziś kiedy dokładnie wypada to najważniejsze chrześcijańskie święto.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Kiedy jest Wielkanoc 2022? W tym roku poczekamy dłużej

Święta Wielkanocne mogą każdego roku przypadać w innym terminie. Dzieje się tak dlatego, że wyznaczana jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc jest więc tzw. świętem ruchomym. Obecnie ma postać Triduum paschalnego, które poprzedza 40-dnowy Wielki post. W związku z tym Wielkanoc może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. W roku 2022 trzeba będzie jednak czekać na nie dość długo. Wypada ono 17 kwietnia.

Długi weekend a Święta Wielkanocne 2022

Zgodnie z kalendarzem najbliższą możliwą okazją na dłuższy odpoczynek będzie Wielkanoc. Pomimo tego, że samo święto to wypada w niedziele, towarzyszy mu tak zwany Lany Poniedziałek. Oznacza to, że dniem wolnym od pracy jest nie tylko niedziela, ale także występujący zaraz po nim i Poniedziałek Wielkanocny wypadający 18 kwietnia. Oznacza to, że będziemy się cieszyć długim 3-dniowym weekendem.

Święta Wielkanocne 2022 a pandemia. Jak obchody będą wyglądać w tym roku?

W związku ze wciąż panująca epidemia COVID-19 możemy podejrzewać, że tak jak ubiegłoroczne Święta Wielkanocne tak i tegoroczne mogą odbiegać od tradycyjnych. W poprzednim oraz tym roku, w związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

Na stronach Episkopatu czytamy:

Kongregacja zaleca, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego.

O tym, czy też Święta Wielkanocne 2022 będziemy obchodzić w duchu obostrzeń jak zeszłoroczne, dowiemy się dopiero wiosną.

Więcej o: