Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tłusty czwartek to tradycja, którą obchodzimy w Polsce już od dawna. Dzień, w jaki wypada, uzależniony jest od daty Świąt Wielkanocnych. W dzień ten nie liczymy kalorii. Nikt nie będzie się z tym kłócił, że jest to dzień łasuchów i miłośników pączków.
Zobacz wideo
Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie
Kiedy przypada tłusty czwartek 2022? Jeszcze chwilę poczekamy
Tłusty Czwarte nie wypada zawsze w ten sam dzień. Jego data zależna od Wielkanocy i tego, w jakie dni wypada to święto. Zawsze obchodzimy go w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu, czyli 52 dni przed Wielkanocą. W 2022 roku będziemy objadać się pączkami w czwartek 24 lutego.
Tłusty czwartek 2022. Ciekawostki związane z tym świętem i pączkami:
- Tradycja ta wywodzi się z czasów pogaństwa. Świętowano wówczas koniec zimy i nadejście wiosny. Jedzono wówczas tłuste potrawy, szczególnie mięsa. Podawano też pączki, wykonane z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną, boczkiem lub mięsem. Zapijano to wszystko obficie wódką.
- Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dzień ten nazywamy "tłustym", a nie "słodkim" czwartkiem? Odpowiedzi należy szukać w zamierzchłej przeszłości, a dokładniej w średniowieczu, kiedy to pączki przygotowywano z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Dopiero w XVI wieku zaczęto jadać pączki w słodkiej wersji – z orzeszkami lub migdałami w środku.
- Jak spalić jednego pączka? Wystarczy 46 minut szybkiego marszu, 57 minut mycia okien lub godzinę i 39 minut pisania na komputerze.
- Szacuje się, że Polacy w Tłusty Czwartek zjadają 100 milionów pączków, czyli 4 000 000 000 kalorii
- W normalny dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w tłusty czwartek – nawet 30 tysięcy
Tłusty czwartek za granicą. Jak zwyczaj ten obchodzą inne kraje?
- Skandynawowie jedzą w ten dzień drożdżówki z cynamonem. Objadają się też bardzo słodkimi bułeczkami z masą migdałową i bitą śmietaną.
- W Rosji cały ostatni tydzień karnawału obchodzony jest tłusto i hucznie. Tydzień ten to maslenica, w czasie jej trwania jada się bliny, drożdżowe naleśniki, zarówno na słodko jak i wytrawnie. Jest to czas uczt i zabaw, a także tańców przy ogniu.
- We Włoszech ostatnie dni karnawału to festiwal złożony z typowych masek, kostiumów, parad, muzyki, słodyczy i lokalnych tradycji. Włoski tłusty czwartek, czyli "giovedi grasso" bardziej niż na jedzeniu polega na hucznej zabawie.