Paprocie domowe bardzo łatwo pielęgnować. Musisz tylko pamiętać o tych prostych zasadach

Paprocie domowe to bardzo popularne rośliny. Wiele z nas może pamiętać je jeszcze z domów naszych babć czy ze szkolnych parapetów. Roślina ta wbrew pozorom nie jest wymagająca. Ale warto przestrzegać tych kilku zasad, aby były bujne i zdrowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Walory dekoracyjne paproci sprawiły, że rosnące kiedyś tylko w środowisku naturalnym na dobre zadomowiły się w naszych domach. Już nasz babcie uwielbiały te rośliny! Nic w tym dziwnego dodają one uroku każdemu wnętrzu. Zastanawiasz się jak dobrze o nie zadbać o to kilka rad.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Paprocie domowe a wymagania w ich uprawie

Jedną z ważniejszych zasad przy uprawie paproci jest dbanie o jej podłoże. Przede wszystkim nie można dopuszczać do przesuszenia go. Ziemia powinna być żyzna i dobrze utrzymująca wilgoć. Trzeba również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Natomiast woda do podlewania paproci powinna być miękka.

Paprocie domowe: jakie światło im odpowiada?

Odmiany paproci domowych najlepiej czują się w temperaturze pokojowej. Jeżeli chcesz, aby twoja roślina była zdrowa, nie ustawiaj doniczki w przeciągu lub bezpośrednio przy źródle ciepła. Roślina ta ma delikatne liście, które bardzo łatwo poparzyć. Oczywiście lubią one miejsca widne, ale nie znajdujące się bezpośrednio w promieniach słońca. Najlepiej postawić je zatem na oknie północnym lub południowym.

Wymagania zależą również od odmiany paproci domowej

Poszczególne odmiany paproci mają oprócz tego własne, szczególne wymagania:

  • Pellea – wymaga nieco innej pielęgnacji. Latem należy ją podlewać umiarkowanie, natomiast zimą bardzo rzadko – nie lubi nadmiaru wilgoci.
  • Nefrolepsis – to mało wymagająca, a zarazem jedna z najbardziej okazałych paproci. Mimo że lubi wilgoć, nie można pozwolić, aby w podstawce gromadziła się woda, Do podlewania rośliny należy używać jedynie miękkiej wody.
  • Dawalia – zwłaszcza jej młode okazy, bardzo lubią wilgoć, potrzebują zraszania i dokarmiania.
  • Asplenium – bardzo popularna paproć. Lubi miękką wodę i częste zraszanie. Lepiej znosi okresowe przesuszenie niż nadmiar wody. Dokarmiamy ją od marca do października, co 2-3 tygodnie, nawozami wieloskładnikowymi.

Ciekawostki: przesądy związane z paprociami

Jeśli nie przekonują cię walory estetyczne paprotek, które zwłaszcza w latach 90-tych była szalenie popularna, przekonaj się, że naprawdę warto trzymać paproć w domu. Podobno kwiat ten odpędza złe duchy i nieżyczliwe spojrzenia. Ponadto uważało się kiedyś, że wspiera domowników podczas chorób, zbierając w siebie złą energię i wszelkie dolegliwości. Co ciekawe, paproć od wieków była uważana za roślinę magiczną. Nie bez powodu czekano, aż w noc świętojańską pojawi się niezwykły kwiat paproci.

Więcej o: