Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Poznaj tani i skuteczny sposób na brudną kuchenkę

Wśród najczęściej użytkowanych sprzętów kuchennych na pewno znajdzie się piekarnik. Z jego wykorzystaniem mogą powstać prawdziwe dzieła kulinarne, jednak czyszczenie piekarnika nie jest już tak przyjemnym zadaniem. Szczególnie jeśli musimy uporać się z zaschniętym brudem i tłuszczem. Znamy jednak na to sposób. Dowiedz się, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki i jakie przynosi to efekty!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Zaschnięty tłuszcz czy przypalone resztki jedzenia mogą być niezwykle trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli nie myjemy piekarnika regularnie. Jednak nawet na najbardziej uporczywy brud jest sposób, wystarczy go znaleźć. Z naszą pomocą nie musicie już tego robić, gdyż mamy dla was sprawdzoną metodę na zabrudzony piekarnik bez wykorzystywania drogich detergentów. 

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Efekt będzie zaskakujący

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki jest bardzo proste i efektowne. Tabletkę należy umieścić na blaszce do pieczenia, a następnie zalać ją wrzątkiem. Tak przygotowaną blachę zamykamy w nagrzanym do 100 stopni piekarniku na mniej więcej 2 godziny. Tabletka zacznie się rozpuszczać pod wpływem gorącej wody, a osiadająca tym samym na ściankach para, zmiękczy każdy rodzaj zabrudzeń. Po tym czasie należy wyjąć blachę i wylać pozostałą na niej wodę. Wnętrze piekarnika przecieramy wilgotną szmatką, a następnie ręcznikiem papierowym. Gotowe!

Gdy nie mamy w domu zmywarki, czyli poznaj inne metody na czyszczenie piekarnika

Mamy także skuteczną metodę dla osób, które nie posiadają w domu zmywarki. Zajmie ona nieco więcej czasu, ale jej efekty będą równie zachwycające. Wszystkie blachy z piekarnika umieszczamy w wannie lub pod prysznicem. Zalewamy je gorącą wodą i dodajemy proszek do prania, sodę oczyszczoną lub płyn do mycia naczyń. Zostawiamy tak blachy na całą noc. Następnego dnia brud z nich powinien schodzić z łatwością. Natomiast do wnętrza piekarnika będziemy potrzebowali mieszanki przygotowanej z 2 łyżek sody oczyszczonej, 2 łyżek octu oraz 2 łyżek wody. Delikatnie smarujemy nią piekarnik nagrzany wcześniej do 100 stopni. Po około 3 godzinach przecieramy go w środku za pomocą wody z płynem do naczyń. 

Więcej o: