Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Ciekawostki, które zaskoczą każdego

Trudno jest znaleźć osobę, która w tłusty czwartek nie zjadłaby chociaż jednej słodkości. Tłusty czwartek to jedna z najchętniej kultywowanych tradycji w naszym kraju. Z tym świętem związanych jest wiele ciekawostek, tradycji i przesądów, więc przy jedzeniu słodkości warto dowiedzieć się o święcie, które uwielbiają wszyscy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szczególnie chętnie w Tłusty Czwartek jedzone są wówczas faworki (chrusty), pączki czy tak zwane róże karnawałowe. Jedząc tradycyjne słodkości tego dnia, warto dowiedzieć się skąd wzięła się tradycja i inne związane z tym świętem przesądy i powiedzenia. Sprawdź dlaczego, gdy nie zjemy pączka to grozi nam nieszczęście w kolejnym roku. W tym roku Tłusty Czwartek wypada 24 lutego 2022 roku.

Zobacz wideo Wielki test warszawskich pączków

Tłusty czwartek 2022 - ciekawostki dotyczące tego święta

Geneza tłustego czwartku wzięła się już z dawnych obrzędów pogańskich, podobnie jak w przypadku wielu innych tradycji i świąt, które kultywowane są obecnie w Polsce i innych państwach chrześcijańskich. Początkowo w dniu, w którym dzisiaj świętujemy tłusty czwartek świętowaliśmy odejście zimy. Już w Starożytnym Rzymie w tym czasie urządzano huczne uczty i zabawy z tłustymi, mięsnymi potrawami w towarzystwie sporej ilości alkoholu. Nie brakowało również wypieków, lecz tamte różniły się od dzisiejszych rodzajem chleba, gdyż wyrabiano je z ciasta chlebowego oraz farszem, którym była słonina.

Tłusty Czwartek był niegdyś nazywany mięsopustem, gdyż w czasie Wielkiego Postu spożywanie mięsa było zabronione. 

Dobre zdrowie na cały rok? Tylko jeśli przestrzegasz tego zwyczaju

W Wielkopolsce dość ciekawym zwyczajem była tzw. pomyjka, z którą wiele osób liczyło się, gdyż nie stosowanie się groziło nieszczęściem w zdrowiu. Legenda brzmiała, iż jeżeli w tłusty czwartek nie będzie się gotowało ciepłych potraw i zmywało naczyń to spotka Cię nieszczęście związane ze zdrowiem. Wielkopolanie więc z chęcią stosowali się do tego zwyczaju, urządzali wspólne biesiadowanie, z chęcią zmywali naczynia po jedzeniu oraz gościli wiele osób.

Przesąd, o którym wiele osób pamięta 

Najważniejszym przesądem związanym z tłustym czwartkiem jest zjedzenie czegoś słodkiego, gdyż nie zrobienie tego grozi klęską i niepowodzeniem w następnym roku. Drugi przesąd dotyczy ilości zjedzonych pączków, w zależności od niej możemy spodziewać się szczęścia w nowym roku, więc im więcej zjedzonych słodkości, tym więcej szczęścia w następnym roku. 

Ile kcal ma tradycyjny pączek?

Klasyczny pączek ma 300-400 kcal, przy wadze 55-70 g i tradycyjnie smażony jest na smalcu. Żeby spalić po zjedzeniu jednego pączku należy biec przynajmniej 30 minut.

Więcej o: