Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Siemię lniane to jeden z najpopularniejszych wśród włosomaniaczek składników do pielęgnacji włosów. Wyjątkowo skuteczny sprawdza się już od wielu lat w przypadku problemów zdrowotnych, szczególnie w kwestii dolegliwości pokarmowych. Jednak siemię lniane i jego właściwości jest też zbawienne na nasze włosy. Stosowany może być w kilku wersjach, lecz obie pomagają nawilżyć i wzmocnić włosy skutecznie ułatwiając nam życie z nimi.
Siemię lniane to złocistobrązowe nasiona lnu, które bogate są w drogocenny dla nas błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, białko oraz przeciwutleniacze. Nasiona i olej są często stosowane w pielęgnacji włosów, gdyż mają korzystne działanie, dzięki kilku składnikom. Wspomniany wcześniej kwas omega-3 zawarty w siemieniu lnianym wpływa na sprężystość, elastyczność i nawilżenie pasm. Również zawartość witaminy B wpływa na lepszą kondycję włosów i szybsze tempo ich wzrostu. Kolejny drogocennym składnikiem jest witamina E, znany przeciwutleniacz, który również wspomaga włosy w ich wzroście, gdyż wzmacnia cebulki włosów. Siemię lniane wpływa również na pigment włosa oraz gospodarkę hormonalną, która zaburzona może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Wszystkie te składniki mają zbawienny wpływ na nasze włosy i ich kondycję.
Najpopularniejsze formy stosowania siemienia lnianego to olej oraz żel. Olej z siemienia lnianego można stosować bezpośrednio na włosy jako maskę lub płukankę do mycia włosów. Małą ilość rozgrzej w dłoniach i wmasuj w strukturę włosów bezpośrednio. Pozostaw na włosach przez 15 minut, następnie wypłucz i umyj szamponem.
Drugim sposobem jest użycie siemienia lnianego w formie żelu, który wpływa na strukturę pasm, szczególnie tych kręconych. Żel w odróżnieniu od drogeryjnych kosmetyków nie posiada silikonów czy konserwantów, więc nie obciąża ich. Możemy stosować go bezpośrednio na suche włosy, przeciwdziałając ich puszeniu się.
Do przygotowania żelu z siemienia lnianego potrzebne Ci będą jego nasiona, najlepiej całe ziarna. W rondelku zalej 4 łyżki nasion 2 łyżkami wody i gotuj całość przez kilka minut, do momentu uzyskania żelowej konsystencji. Przy gotowaniu stosuj mały ogień, by nie spalić ziaren, cały czas mieszaj. Po ugotowaniu przecedź przez sitko i wlej do pojemnika. Gotowy żel możesz przechowywać w lodówce.
Wszystko zależy od stanu i kondycji włosów i naszych potrzeb związanych z ich pielęgnacją. Jedni mogą stosować siemię lniane w różnej postaci raz w tygodniu, inni zaś raz w miesiącu i w zależności od częstotliwości takich efektów możemy się spodziewać. Nadużywanie siemienia lnianego nie ma miejsca, gdyż jest to składnik, który nie posiada skutków ubocznych jego stosowania na włosy.