Jak prać kurtkę puchową? Podpowiadamy co zrobić, żeby puch się nie zbił

Pranie kurtki puchowej nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Możemy to zrobić w bezpieczny dla materiału sposób, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Zdradzimy też niezawodny sposób na zbity puch.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Pranie kurtki puchowej powinniśmy wykonywać nie częściej niż raz w roku. Przy czym należy pamiętać, że suszenie jest równie istotne jak samo pranie. Nieodpowiednio wysuszona kurtka może swoim wyglądem odbiegać od pierwotnej prezencji. Jak obie te czynności wykonać prawidłowo? Podpowiadamy. 

Jak prać kurtkę puchową? Pamiętaj o dobraniu odpowiednich środków

Proces prania warto dostosować do zaleceń umieszczonych na metce. Jeśli jednak ją obcięliśmy lub już wyblakła, to należy skorzystać z delikatnego programu. Temperatura powinna wynosić maksymalnie 30 stopni, zaś wirowanie 400. Przed wrzuceniem kurtki do bębna pamiętajmy natomiast o kilku kwestiach: 

  • wyczyszczeniu pojemnika na płyn i proszek,
  • sprawdzeniu, czy z bębna nie wystają ostre części, które mogłyby uszkodzić kurtkę,
  • wyczyszczeniu bębna wilgotną szmatką,
  • opróżnieniu kieszeni w kurtce,
  • zapięciu wszystkich zamków i wywinięciu kurtki na lewą stronę.

Kurtki puchowe pierzemy wyłącznie detergentach przeznaczonych do prania puchu. Zamiast płynu do płukania możemy użyć kilku kropel olejku zapachowego. 

Suszenie kurtki puchowej. Na co zwrócić uwagę?

W przypadku braku suszarki bębnowej kurtkę puchową musimy wysuszyć "ręcznie". W praktyce oznacza to, że należy ją umieścić w przewiewnym miejscu z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Chcąc zachować estetyczny wygląd puchu po wysuszeniu, warto co jakiś czas porozbijać go dłońmi, czyli strzepywać i delikatnie oklepywać kurtkę. Cały proces może być czasochłonny, ale w ten sposób nasza kurtka nadal będzie prezentować się zachwycająco. 

Sprawdzony sposób na zbity puch. Dzięki niemu pranie kurtki puchowej będzie jeszcze prostsze

Sposobem, który dodatkowo może uchronić kurtkę przed zbitym puchem są kuleczki tenisowe. Najlepiej sprawdzą się one przy puchu naturalnym. Wrzucając kilka czystych piłeczek tenisowych do bębna pralki sprawimy, że zostanie on naturalnie rozbity. 

Więcej o: