Matka pana Lecha oddała go do domu dziecka. Po latach musi płacić za opiekę nad nią

Lech Jabłoński z Poznania został oddany do domu dziecka, gdy miał osiem miesięcy. Mimo to po latach emeryt musi płacić część kwoty za pobyt biologicznej matki w Domu Pomocy Społecznej. Sprawa została nagłośniona w reportażu "Interwencji".

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo

Pan Lech Jabłoński z Poznania to 67-letni niepełnosprawny emeryt. Obecnie przysługuje mu emerytura w wysokości 2600 zł netto. Okazuje się jednak, że część tej kwoty mężczyzna przeznacza na sfinansowanie pobytu swojej biologicznej matki w Domu Pomocy Społecznej. Sprawa została nagłośniona w reportażu "Interwencji".

Musi dopłacić do jej pobytu w ośrodku

Pan Lech w przeszłości próbował skontaktować się z matką. Jednak gdy złożył jej wizytę, usłyszał, że kobiet nie ma dzieci. Kilkanaście lat po tym spotkaniu emeryt został poinformowany o tym, że jego biologiczna matka przebywa w łódzkim DPS-ie. I co zaskakujące, musi dopłacić on do jej pobytu. 

Urzędnicy nie przyjęli tłumaczenia, że kobieta oddała dziecko do domu dziecka. Pan Lech nie posiada także dokumentów potwierdzających, że prawa rodzicielskie matki zostały zabrane lub ograniczone. Obecnie znalezienie ich w archiwum sądowym jest niemożliwe. Pan Lech jest sam, nie założył rodziny, a ponadto cierpi na niedowład jednej nogi. 

"Ja teraz mam dokładać, a ktoś o mnie zadba?"

Mężczyzna odwoływał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, prosząc o zmianę decyzji MOPS-u. To jednak nie przyniosło żadnych rezultatów. Obecnie musi dokładać do pobytu biologicznej matki w ośrodku 700 złotych miesięcznie. 

- A ja nie mam dzieci, kto potem o mnie zadba? Ja teraz mam dokładać, a ktoś o mnie zadba? Ja już mam 67 lat. Aparat, lekarstwa, ja też jem, żyję, ubieram się. Sprzęt ortopedyczny, lekarstwa. To też wszystko kosztuje. I jeszcze mam dokładać do osoby, której nie znam? Bez sensu - powiedział w reportażu Lech Jabłoński.

Pan Lech nie zamierza jednak się poddać. Mężczyzna skieruje sprawę na drogę sądową. Warto jednak wspomnieć, że w ostatnim czasie zaszły pewne zmiany w Ustawie o Pomocy Społecznej. Mogą one nieco zmienić sytuacją emeryta.  

- Wprowadzono zapis, że wniosek o zwolnienie z odpłatności może złożyć też osoba, w stosunku do której nie dopełniono obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych. I tutaj jest to oczywiście jakaś dodatkowa przesłanka - powiedziała w reportażu "Interwencji" prawniczka Eliza Kuna.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: