Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Niektórzy świętują go już we wtorek... jedząc naleśniki

Tłusty Czwartek 2022 już niedługo. To święto jest obchodzone nie tylko w Polsce. Niektórzy świętują je we wtorki, a inni... cały tydzień. Co ciekawe, w innych krajach na stołach nie królują pączki. Oto kilka ciekawostek o Tłustym Czwartku w Polsce i na świecie.

Tłusty Czwartek obchodzimy w Polsce na 52 dni przed Wielkanocą. To tzw. Zapusty, czyli początek ostatniego tygodnia karnawału. Zarówno Polska, jak i Niemcy świętują ten dzień w ten sam sposób - suto zastawionymi stołami z łakociami, czyli po prostu objadaniem się. Nie w każdym kraju Tłusty Czwartek wygląda tak samo. Niektóre części świata obchodzą tzw. Słodki Wtorek i zamiast pączków jedzą naleśniki. Rosjanie natomiast obchodzą to święto aż tydzień! Oto kilka ciekawych tradycji z różnych zakątków.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wielki test warszawskich pączków

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? To już niedługo!

W 2022 roku Tłusty Czwartek wypada 24 lutego. W poprzednich latach był to 11 lutego, a wcześniej 20 lutego. Święto jest ruchome, ponieważ jest zależne od świąt wielkanocnych. Tradycja po raz pierwszy w naszym kraju pojawiła się w regionie małopolskim. Tłusty Czwartek nazywany był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, będącego prawdopodobnie postacią fikcyjną, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Zmarł on właśnie w Tłusty Czwartek, co wywołało radość mieszkańców i skłoniło ich do uczty. Inna tradycja mówi, że święto to pochodzi od pogańskiej tradycji, podczas której w Rzymie celebrowano koniec karnawału. Wówczas, aby "najeść się" przed nadchodzącym postem przygotowywano tłuste potrawy, m.in. pączki wypełnione...mięsem.

Dorota Gardias Dorota Gardias ma modną kamizelkę! Podobna w Top Secret

Tłusty Czwartek obchodzony jest również we wtorek! Kto i jak wtedy świętuje?

We Francji obchodzony jest tzw. "Tłusty Wtorek" nazywany też "Słodkim Wtorkiem". W przeciwieństwie do Polski raczej stroni się tam od jedzenia faworków, czy pączków ze słodkim nadzieniem. Francuzi celebrują ten dzień jedząc naleśniki, a zwłaszcza Crepes Suzette. To wyjątkowy rodzaj naleśników w przepysznym, pomarańczowym syropie. Preferują tego dnia również gofry. Także Brytyjczycy obchodzą "Pancakes Tuesday". Naleśnikowe wtorki są także popularne w Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii.

bielizna Ta bielizna z Pepco na walentynki 2022 to hit! Kosztuje 8 zł.

Kto świętuje Tłusty Czwartek najdłużej? Uczta trwa jednak dopiero od środy

W Rosji Tłusty Czwartek trwa zdecydowanie najdłużej. Rozpoczyna się w poniedziałek hucznymi obchodami, ale też bezmięsnym postem. Stoły zastawić można dopiero w środę i wtedy zaczyna się prawdziwa uczta. Trwa aż do niedzieli, aby potem zacząć religijne przygotowania do świąt.

Więcej o: