Jak szybko wyczyścić przypaloną tłuszczem blachę? Potrzebujesz dwa produkty z szafki kuchennej

Obecnie w sklepach dostępnych jest mnóstwo środków czystości, ale okazuje się, że niektóre zabrudzenia jak np. te z blachy z piekarnika można wyczyścić za pomocą domowych sposobów. Jedyne czego potrzebujecie to dwa produkty z szafki kuchennej.

Więcej domowych trików znajdziecie na Gazeta.pl

Czy wyobrażacie sobie gotowanie bez piekarnika? Jest on nieodłącznym elementem każdej kuchni. Przygotowujemy w nim ciasta, ryby, mięso czy zapiekanki makaronowe. Jego częste użytkowanie skutkuje tym, że czasem na blasze do pieczenia pozostają tłuste, ciężkie do usunięcia zabrudzenia. Taki brud nie jednej osobie spędza sen z powiek. Czy istnieje skuteczny i szybki sposób na pozbycie się uporczywych zabrudzeń? Oczywiście! Jest tani, a produkty do posprzątania masz w swojej szafce kuchennej. 

Zobacz wideo

Wyczyść piekarnik wodą z sodą oczyszczoną i octem 

Wiele osób rezygnuje z czyszczenia piekarnika środkami chemicznymi, ponieważ nie chcą narażać się na styczność jedzenia z tzw. chemią. Jednym z najprostszych sposobów docenianym już przez nasze babcie jest mieszanka z wody, sody oczyszczonej i octu. Produkty te z pewnością większość z nas ma swoich szafkach kuchennych, a jeśli nie to możemy je kupić już za kilka złotych w sklepie spożywczym. 

Soda oczyszczona, ze względu na swoje właściwości jest w stanie usunąć nawet najcięższe zabrudzenia. Z pewnością poradzi sobie również z tymi najcięższymi w kuchni i piekarniku. Jeśli nie są one aż tak duże, wystarczy, że zwilżycie powierzchnię, którą chcecie wyczyścić i posypiecie ją sodą. Zostawicie na noc, a rano zetrzecie resztkę produktu i usuniecie brud. 

Tani trik na wyczyszczenie fug w łazience. Kosztuje niecałe 2 zł Tani trik na wyczyszczenie fug w łazience. Kosztuje niecałe 2 zł

Jeśli jednak zmagacie się z naprawdę uporczywymi zaburzeniami, potrzebujecie pomocy jeszcze jednego produktu, a mianowicie octu. Należy jednak pamiętać o tym, że soda i ocet wchodzą ze sobą w reakcję, więc trzeba je łączyć powoli. W innym wypadku możemy mieć mieszkankę rozlaną w całej kuchni. 

Opakowanie sody oczyszczonej wymieszaj ze 1/2 szklanki octu i 1/2 szklanki wody. Dodaj kapkę płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszkankę rozprowadź na zabrudzonej blaszce z piekarnika i pozostaw na 2-3 godziny. Następnie przetrzyj mokrą ściereczką. 

Jak doczyścić szybę od piekarnika? Dowiedz się, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Więcej o: