Tani pochłaniacz wilgoci do domu. Nie kupuj drogich urządzeń, te sposoby rozwiążą problem

Borykasz się z problemem panującej w domu wilgoci i myślisz o zakupie sprzętu elektronicznego? Domowe sposoby na pochłanianie wilgoci nie muszą wiązać się z dużymi kosztami. Istnieje wiele naturalnych sposobów na pozbycie się wilgoci z domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Panująca wilgoć w domu może być niebezpiecznym źródłem chorób dla dorosłych oraz dzieci. Osuszacz powietrza czy elektroniczny pochłaniacz wilgoci? To pierwsze sposoby przychodzące na myśl. Przedstawimy Wam naturalne sposoby walki z wilgocią, na które nie wydacie sporych kwot pieniężnych.

Zobacz wideo Katarzyna Pakosińska pokazała nam coś, co ma w domu od lat. Tego się nie spodziewaliśmy

Kasia Cichopek odsłoniła brzuch i pochwaliła się figurą. Widać efekty ćwiczeń? (zdjęcie ilustracyjne) Katarzyna Cichopek w oryginalnej kurtce bez rękawów

Jakie są źródła wilgoci w domu?

Suche lub zbyt wilgotne powietrze szkodzi drewnianym elementom domowego wyposażenia, jednak większym zagrożeniem jest jego wpływ na nasze zdrowie. Pamiętaj, że wilgoć może pochodzić z zewnątrz lub wewnątrz, dlatego ważne jest ustalenie przyczyny wilgoci w domu. Jeśli wilgoć w domu pojawia się z zewnątrz, należy sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie zewnętrznych rynien. Jeśli chodzi o wewnętrzne źródła wilgoci w domu, to przyczynami mogą być: długie i gorące kąpiele, gotowanie posiłków czy suszenie ubrań.

Walentynki Prezent na walentynki dla niego 2022 - lista pomysłów

Niebezpieczna pleśń na ścianie, uważaj na poziom wilgotności powietrza w domu!

Ważne jest kontrolowanie wilgotności powietrza w domu, które powinno oscylować pomiędzy 30% a 65%. Jest to optymalna, jeśli chodzi o zamknięte pomieszczenia skala. Temperatura zaś powinna wynosić od 20 do 22°C, wtedy wilgotność powinna być w granicach między 40% a 60%. Gdy wilgotność przekracza ponad 80% stężenia wilgotności w powietrzu, może dojść do rozwoju i powstania grzybów i pleśni, które są przyczyną ważnych schorzeń. Najczęstsze problemy zdrowotne wywołane wilgotnością to choroby układu oddechowego, nerwowego, odpornościowego, alergie, bóle mięśni oraz stawów i zmęczenie. 

Domowe sposoby na zmniejszenie wilgotności w domu. Zastosuj te metody:

  • Pozbądź się wierzchniej warstwy pleśni ze ściany. Użyj do tego szczotki, wody z mydłem, octu rozrobionego z wodą lub specjalnego detergentu do usuwania pleśni.
  • Zastosuj naturalne olejki takie jak: olejek herbaciany, lawendowy, goździkowy.
  • Naturalnym wrogiem pleśni i grzybów jest słońce i światło. Jeśli istnieje taka możliwość to wystaw pomieszczenie na działanie promieni słonecznych. 
  • Zakup kwiaty, które posiadają właściwości pochłaniające wilgoć, np. paprotki, róża jerychońska, skrzydłokwiat, bluszcz. 
  • Zrób pochłaniacz wilgoci wykonany z soli lub kredy.
  • Często wietrz i ogrzewaj wszystkie pomieszczenia. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno-zimowym kiedy rzadko otwieramy okna.
  • Zadbaj o tzw. nawiewniki przy oknach. Pozwoli to na bezkolizyjne usuwanie nieświeżego powietrza do komina wentylacyjnego.
  • Przykrywaj garnki podczas gotowania, sprawdź też, czy posiadasz sprawny okap.
  • Susz pranie w dobrze wentylowanych pokojach.
Więcej o: