Jak prać kurtkę puchową? Nie musisz płacić za pralnię. Ten trik jest skuteczny i nie niszczy ubrań

Kurtki puchowe i pikowane to największy trend tego sezonu. Niestety wiele osób nie wie, jak prać kurtki puchowe, aby ich nie zniszczyć. Wymagają szczególnego traktowania, które wbrew pozorom nie jest trudne. Poznaj domowe sposoby na pranie kurtek puchowych, które nie niszczą ubrań.

Kurtki puchowe są wypełnione, jak sama nazwa wskazuje — puchem. Istnieje podczas niewłaściwego prania realne zagrożenie, że puch zbije się w grudki, a kurtka zdeformuje i straci swoją objętość. Kurtka puchowa poprzez niewłaściwe pranie może też stracić swoje właściwości termoizolacyjne. Bardziej wytrzymałe okrycia wierzchnie to kurtki z puchem gęsim. Te z syntetycznym mają nieco krótszą żywotność i nie należy ich prać "bez powodu". W obu przypadkach warto jednak znać pewne triki, które pozwolą na wydłużenie ich żywotności i zachowanie wszystkich cech obejmujących wygląd i ochronę przed zimnem. Nie musisz oddawać kurtki puchowej do pralni. Pranie jej w domu nie jest takie straszne, jak się wydaje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Jak prać kurtkę puchową w domu? Te rzeczy musisz wiedzieć i zapamiętać

Po pierwsze — nie odrywaj ani nie odcinaj metki z informacją o tym, jak prać kurtkę! Jeśli aż tak bardzo ci przeszkadza — zachowaj odciętą, aby nie zapomnieć, co robić, aby jej nie zniszczyć. Jeśli nie masz już owej metki — służymy pomocą. Swoją pralkę musisz ustawić na łagodny cykl (na przykład pranie ręczne lub pranie wełny) z dodatkowym płukaniem, które umożliwi dokładne oczyszczenie produktu z resztek detergentu. Odzież z puchem naturalnym pierz w temperaturze 30 stopni. Przed praniem musisz też przygotować kurtkę na ten proces. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Zanim przekonasz się, jak prać kurtkę puchową — oszukaj pralkę

Dokładnie tak, oszukanie pralki jest świetnym sposobem na nie uszkodzenie materiału, oraz wypełnienia naszego okrycia wierzchniego. Kurtkę przed praniem należy namoczyć, aby wydawała się cięższa. Dzięki temu pralka staranniej będzie płukać materiał, niż w przypadku lekkiej tkaniny. Kolejny sposób na oszukanie pralki to wrzucenie do niej czterech piłeczek tenisowych. Ten trik gwarantuje, że puch nie zbije się podczas prania, a kurtka zachowa swój dawny wygląd. 

Jak przygotować kurtkę puchową do prania? Ten trik może uratować ulubione ubranie

Jeśli boisz się, że twoja puchowa kurtka nie wróci do pierwotnego wyglądu, koniecznie zrób wszystko, aby przygotować ją na ten proces. Na początek usuń z kieszeni wszystko, co tam zalega. Następnie zapnij wszystkie suwaki, a kurtkę wywiń na lewą stronę. Teraz pozostaje włączyć przycisk i zaczekać. Wypraną kurtkę rozłóż na zwykłej suszarce (na płasko) w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zachowaj cierpliwość, suszenie może nieco potrwać. 

Więcej o: