Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W przeszłości okres przejścia w Wielki Post, który również był czasem ciszy i pokuty był bardzo zauważalny. W domach starannie szorowano naczynia, aby pozbyć się z nich śladów tłuszczu, chowano produkty tj. mięso, smalec czy miód, a w niektórych gospodarstwach w skrzyniach umieszczane były także instrumenty muzyczne. Choć te tradycje dzisiaj już nie są spotykane, to nadal kultywuje się wiele zwyczajów charakterystycznych dla tego okresu.
Ostatki, czyli okres karnawału rozpocznie się 24 lutego wraz z Tłustym Czwartkiem i zakończy we wtorek 1 marca, poprzedzając początek Wielkiego Postu. Wielki Post rozpoczyna bowiem Popielec, czyli tzw. Środa Popielcowa. W tym dniu wierni wzywani do przemyślenia swoich grzechów i nawrócenia mają posypywaną głowę popiołem, czyli spalonymi palmami z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. Ma to być symbol przemijalności materialnych rzeczy. W 2022 roku dzień ten wypada 2 marca. Wielki Post potrwa do 14 kwietnia, a dokładniej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W Biblii okres 40 dni bądź lat przewija się bardzo często, stąd też stał się on pewnym symbolem. To właśnie tyle trwał potop oczyszczający Ziemię z grzechów, panowanie Dawida i Salomona w Izraelu, czas spędzony przez Mojżesza na Synaju czy wędrówka Żydów z Egiptu do Ziemii Obiecanej. W przypadku Wielkiego Postu jest to odzwierciedlenie czasu, jaki Jezus spędził na pustyni poszcząc. Okres ten jest więc traktowany jako czas nawrócenia i pokuty.
Dzień Zmartwychwstania Pańskiego, czyli święta wielkanocne co roku przypadają w innym terminie, jako że jest to święto ruchome. Wyznacza się je na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W związku, z czym Wielkanoc może mieć miejsce między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku wypada to więc dość późno, gdyż dopiero 17 kwietnia.