Fizjoterapeutka ostrzega: Nie dla każdej kobiety spacer jest odpowiednią formą aktywności fizycznej

- Wciąż słyszymy od trenerów i lekarzy, że spacer to taki super sposób na aktywność fizyczną! Tak, ale nie zawsze - napisała fizjoterapeutka Małgorzata Włodarczyk. Ekspertka wyjaśniła dokładnie, w jakich przypadkach nie jest to najlepsza forma aktywności.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Myki dla fanów zimowego spacerowania:

Spacery mają wielu zwolenników, gdyż to przyjemność, która wiąże się z licznymi korzyściami dla zdrowia. Podczas chodzenia dotleniamy organizm. Serce i układ oddechowy delikatnie przyspieszają pracę. Na tyle jednak subtelnie, że nie odczuwamy dużego zmęczenia. Spacerowanie poprawia nie tylko stan płuc i serca, lecz także wprawia w ruch mięśnie. Poza tym przechadzka  oprawia ogólną wydolność, reguluje poziom cholesterolu we krwi.

Fizjoterapeutka: Nie dla każdej kobiety spacer jest odpowiednią aktywnością fizyczną

Okazuje się, że spacery nie zawsze są wskazaną formą aktywności fizycznej. Niedawno temat ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie, który obserwuje ponad 119 tys. osób, fizjoterapeutka Małgorzata Włodarczyk. Ekspertka, która aktywnie udziela się na Instagramie, wyjaśniła, w jakich przypadkach kobiety powinny unikać spacerowania. Warto zaznaczyć, że Pani Fizjotrener w praktyce zajmuje się głównie terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

- Wciąż słyszymy od trenerów i lekarzy, że spacer to taki super sposób na aktywność fizyczną! Tak, ale nie zawsze - napisała ekspertka. I wyjaśniła, w jakich przypadkach jej zdaniem nie jest to wskazane. - Mówiąc dokładniej, nie polecam długich spacerów kobietom w okresie połogu, niedługo po porodzie, szczególnie drogami natury - zaznaczyła.

"Możesz odczuwać ciężkość w kroczu"

Fizjoterapeutka wyjaśniła, że po porodzie osłabione są w szczególności mięśnie dna miednicy. Co istotne, są one podporą dla narządów miednicy mniejszej - pęcherza, macicy i odbytnicy.

Długi spacer to duży wysiłek dla mięśni dna miednicy, na który jest dla nich za wcześnie! Możesz odczuwać ciężkość w kroczu, ciało obce w pochwie, ciągniecie w dole brzucha. Wtedy usiądź, zrób kilka oddechów, jeśli umiesz

- wyjaśniła ekspertka.

 

Pod postem fizjoterapeutki pojawiło się wiele komentarzy. Komentujące są wdzięczne ekspertce za poruszenie tego tematu. Niektóre podzieliły się także swoimi doświadczeniami. 

Prawda! Ja w połogu wyszłam na 20 minut - wróciłam już ledwo
Błąd spacerowy popełniam przy starszym. Przypłaciłam zdrowiem m.in. bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym...
Dlaczego takich podstawowych rzeczy nie mówią na szkołach rodzenia? Albo położne na patronażach?

- czytamy pod postem.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: