Nawilżacz powietrza za grosze. Najlepsze domowe sposoby na poprawę jakości powietrza

W okresie grzewczym, kiedy w domu działają kaloryfery, powietrze w pomieszczeniach staje się nadmiernie suche. Nawilżacz powietrza pomoże w utrzymaniu prawidłowej wilgotności. Przedstawiamy alternatywne sposoby nawilżania powietrza bez wydawania pieniędzy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które pomaga zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na zakup drogiego urządzenia elektronicznego. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto znać alternatywne propozycje nawilżania powietrza. Suche powietrze w domu może przyczynić się do pogorszenia jakości zdrowia oraz snu.

1. Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne i komu pomoże?

Suche powietrze to przyczyna wielu problemów, dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki w miejscach, w których przebywamy. Nawilżanie powietrza w domu będzie zbawienne dla osób, które posiadają problemy z układem oddechowym, przesuszoną skórą, obniżoną odpornością, alergiami czy bólem głowy. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy czas, poprawi również jakość codziennego funkcjonowania i snu oraz zminimalizuje chrapanie. 

2. Najlepsze sposoby na nawilżenie powietrza w domu

  1. Ustaw pojemnik z gorącą wodą w pokoju. Parująca woda przyczyni się do poprawy poziomu wilgotności w powietrzu. Należy uważać na zagrożenie wynikające z kontaktu z gorącą parą oraz wodą.   
  2. Powieś mokry ręcznik na grzejniku. Zamiast ręcznika możesz wykorzystać również ubrania. Należy pamiętać o przedostających się do powietrza wraz z procesem suszenia resztek środków chemicznych, które wykorzystywane są podczas prania i płukania. 
  3. Zawieś wilgotną zasłonę przy otwartym oknie. Jest to również dobry sposób na ochłodę w sezonie letnim. Podobnie jak w przypadku ręcznika czy ubrań do powietrza mogą przedostawać się niepożądane resztki środków chemicznych. 
  4. Otwarte drzwi od łazienki po kąpieli, gdzie wilgotność powietrza będzie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. W przypadku korzystania z wanny nie spuszczaj z niej wody, lecz pozostaw, by parowała.

3.  Jakie są wady stosowania alternatywnych sposobów nawilżania powietrza?

Zanim zastosujemy jedną z metod utrzymania prawidłowej wilgotności powietrza w domu, zastanówmy się, czy to dobry pomysł. Niektóre z nich wiążą się z zagrożeniem, takim jak: możliwość doznania poparzenia, ryzyko pojawienia się pleśni, ryzyko zanieczyszczenia powietrza, niska skuteczność oraz brak kontroli nad poziomem wilgotności. Warto wiedzieć, że prawidłowa wilgotność względna powietrza wynosi od 40% do 60%. Stosując dodatkowe metody nawilżania możemy nieświadomie doprowadzić do przewilżenia powietrza.

Więcej o: