Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Łupież łatwo rozpoznać, ponieważ jest to białawy, złuszczony naskórek, któremu nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy. Można pozbyć się go wtedy domowymi sposobami. Jeżeli jednak występuje stan zapalny, wówczas trzeba zasięgnąć pomocy u specjalisty.
Łupież to dość kłopotliwa choroba skóry głowy polegająca na przyspieszonym podziale komórek naskórka na skórze głowy. W efekcie prowadzi to do zbyt szybkiego złuszczania się skóry. Objawia się on najczęściej jako charakterystyczny biały pył na włosach, który jest bardzo widoczny nie tylko na włosach, ale także na ubraniach.
Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Występujące zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienie to idealne warunki do wzrostu tego grzyba. Przyczyną tych zakłóceń mogą być zaburzenia hormonalne, immunologiczne, nieprawidłowa dieta czy stres. Do powstania tej nieprzyjemnej dolegliwości może przyczynić się także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Najczęściej popełniane błędy to np.:
Ocet to jeden z domowych sposobów w walce z łupieżem. Znajdujące się w nim kwasy poprawiają kondycję skóry głowy, ale również samych włosów. Najlepiej stosowanie w tym celu octu jabłkowego, ponieważ ma on znacznie łagodniejszy zapach niż ocet zwykły. Ma on także bardzo wysoką zawartość witaminy E, co sprawia, że jest on naturalnym antyoksydantem. Ocet jabłkowy utrzymuje skórę głowy w bardzo dobrym stanie, usuwając z niej łupież i wzmacniając, a także silnie nabłyszczając włosy.
Doskonałym domowym sposobem na łupież jest także cytryna. Aby przekonać się o jej dobroczynnym działaniu, wystarczy przekroić ją na pół i jedną z części wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy. Po tym zabiegu włosy należy umyć.
Zielona glinka także pomaga! Jak to zrobić? Dwie łyżki zielonej glinki zmieszaj z odrobiną wody. Następnie gęstą papkę wetrzyj w umytą skórę głowy i we włosy. Po piętnastu minutach zmyj maseczkę, a włosy umyj ponownie. Domowe sposoby na łupież wymagają regularnego stosowania. Dlatego maseczkę nakładaj jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu.