Jak dbać o paprocie domowe? Prosta pielęgnacja, dzięki której kwiaty będą bujne i piękne

Paprocie to jedne z najbardziej lubianych kwiatów przez Polaków. Nie bez przyczyny są ozdobami naszych domów. Zieleń paproci stanowi ukojenie dla oczu, a małe wymagania co do pielęgnacji ułatwią obchodzenie się z nimi. Rośliny te to przede wszystkim najlepsze naturalne oczyszczacze powietrza. Jak zadbać o paprocie domowe zimą? O czym warto pamiętać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odpowiednia pielęgnacja paproci to inwestycja w ich zdrowy wygląd. Rośliny te wymagają regularnej troski i zaangażowania. Wraz ze zmianami pór roku ich oczekiwania zmieniają się, dlatego warto zapoznać się z z zasadami ich pielęgnacji szczególnie zimą. Obecnie na świecie rozróżniono już ponad 1000 gatunków paproci. Wiele z tych odmian łączą jednak podobne sposoby o ich dbanie. Na co zwrócić uwagę?

Patricia Kazadi już tak nie wygląda. Aktorka zmieniła fryzurę Patrycja Kazadi w zjawiskowej sukience. "Jak bogini!"

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Jaka ziemia będzie idealna do paproci? 

Paprocie to rośliny leśne, więc najlepiej sprawdzi się dla nich ziemia podobna do tej, która stanowi podłożę leśne. Ziemia ta charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, lekko kwaśnym odczynem oraz żyznością. Najlepiej wybrać ziemię kompostową z torfem, piaskiem oraz próchnicą. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu paproci, lecz nie można przesadzać z ilością wody.

kwiaty wieloletnie - liliowiec Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania. Zachwycają cały rok!

Jak dbać o paprocie w okresie zimowym?

Okres zimowy wymaga specjalnej pielęgnacji również roślin takich jak paprocie. Specyfika tych roślin odstaje od warunków panujących zimą, więc może to być dla nich trudny okres. Warto ustawić paproć z dala od grzejników, lecz w widnym miejscu. Suche powietrze źle wpływa na rozwój tych roślin. Kwestią znaczącą jest również regularne spryskiwanie wodą liści oraz comiesięczne stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnujących paprocie. Wraz z ustaniem zimy i sezonu grzewczego, paprotka może wrócić bliżej okna, a jej pielęgnacja nawozami może być częstsza. 

Liście aloesu Aloes na włosy to hit w pielęgnacji! Ten sposób jest prosty

Jak pielęgnować paprotkę w domu?

Piękne, bujne i zdrowe paprocie to marzenie wielu posiadaczy tych roślin. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki to odwdzięczy się zdrowszym powietrzem w pokoju. Warto pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu paproci w domu. Rośliny te lubią miejsca widne i jasne, lecz powinniśmy unikać miejsc z bezpośrednią ekspozycją na słońce lub zacienione. Ziemia powinna być lekko zwilżona, lecz nieprzesadnie. W momencie, gdy roślina ma za dużo wilgoci jej liście przybiorą barwę w odcieniu żółci. Świadomość posiadanych gatunków paproci może ułatwić wyszukanie informacji o konkretnych sposobach pielęgnacyjnych. Zazwyczaj paprocie powinny być podlewane raz w tygodniu, uważając na stan ziemi, by nie była ona za sucha lub za mokra. Warto również stosować specjalny preparat zakwaszający ziemię. 

Więcej o: