Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Kalorie zjedzone w tym dniu można łatwo spalić. Podpowiadamy jak

Zbliża się tłusty czwartek 2022. Podobno legenda głosi, że pączki zjedzone w ten dzień nie tuczą. Nie chcąc jednak ryzykować dużą ilością nadprogramowych kalorii, a jednocześnie rezygnować z tej słodkiej przyjemności, zdradzamy Wam sposób na to, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Łasuchy wkrótce będą obchodziły swoje małe święto, gdyż wielkimi krokami zbliża się tłusty czwartek. Pączki, donaty, faworki i inne słodkości w tym dniu można powiedzieć, że są wręcz wskazane, o ile spożywamy je z głową. Możemy też wykonać kilka prostych ćwiczeń lub aktywności, które spożyte kalorie pozwolą nam spalić.  

Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Co roku data wypada inaczej

Tłusty czwartek to tradycja, której data jest ruchoma. Zależy ona bowiem od tego, kiedy wypada w danym roku Wielkanoc. Jak sama nazwa wskazuje, jest to oczywiście zawsze czwartek, który poprzedza nadchodzący Wielki Post. W tym roku tłusty czwartek przypada na 24 lutego. 

Tłusty Czwartek 2022 i przesądy z nim związane

Dawniej tłusty czwartek obchodzony był bardzo hucznie w związku z tym, że tuż po nim nastaje Wielki Post, czyli okres poświęcony modlitwie i pokucie. Kaloryczne i obfite dania były więc zatem w tym dniu wskazane i nie ograniczały się wyłącznie do pączków. Obecnie obchody tego dnia nie są aż tak uroczyste, jednak kolejki pod cukierniami potrafią przyprawić o zawrót głowy. Stąd też wiele osób decyduje się na wykonanie pączków samodzielnie w domowym zaciszu. Kiedyś wierzono, że syta uczta i tańce pomogą w sprowadzeniu pomyślności na dany dom. Teraz przyjęło się, że zjedzenie pączka w tłusty czwartek jest obowiązkowe, jeśli chcemy mieć szczęście przez cały rok. 

Jak spalić pączki zjedzone w tłusty czwartek? Jest na to kilka sposobów 

Przeciętny pączek, czyli z cukrem pudrem i marmoladą to około 300 kcal. Jednak w zależności od dodatków wartość energetyczna tego przysmaku można znacznie wzrosnąć. Chcąc spalić jednego tradycyjnego pączka możemy wykorzystać jeden z poniższych sposobów: 

  • 12 minut wchodzić po schodach,
  • 30 minut jeździć na łyżwach,
  • 60 minut jeździć na rowerze, 
  • 75 minut szybko spacerować, 
  • 120 minut namiętnie się całować, 
  • 150 minut bez przerwy rozmawiać przez telefon, 
  • 180 minut zmywać. 
Więcej o: