Dostałaś bukiet na walentynki? Sprawdź, co zrobić, żeby kwiaty w wazonie dłużej wyglądały pięknie

Święto zakochanych już 14 lutego. W tym dniu często zostajemy obdarowani bukietami kwiatów. Ich żywotność w wazonie sięga raptem kilku dni. Co zrobić, by cieszyć się wyglądem kwiatów jak najdłużej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bukiety to popularne formy obdarowywania swoich ukochanych w Walentynki. Cieszą oko i wspaniale pachną. Kwiaty to również idealna ozdoba, dzięki której wnętrze staje się jeszcze bardziej gustowne. Pragniemy, żeby zachowały świeży wygląd jak najdłużej. Wystarczy zastosować te sposoby, a bukiet umieszczony w wazonie wytrwa w nim dłużej niż kilka dni.

Patricia Kazadi już tak nie wygląda. Aktorka zmieniła fryzuręPatrycja Kazadi w zjawiskowej sukience. "Jak bogini!"

Zobacz wideo Kto jest królem polskiej komedii romantycznej? Zwycięzca mógł być tylko jeden [Popkultura Extra]

Pamiętaj o podcięciu końcówek kwiatów

Ważną kwestią jest przycięcie końcówek kwiatów, które wpływa na wydłużenie ich żywotności. W tym celu najlepiej użyć ostrego narzędzia, np. noża, by nie postrzępić końcówek. Po tej czynności należy niezwłocznie zanurzyć kwiaty w wodzie, by nie zdążyły wyschnąć. Skracaj końcówki pędów za każdym razem, gdy wyjmujesz je z wody o ok. 1-2 cm.

Uprawianie roślin doniczkowych uzależnia.Naturalny oczyszczacz powietrza za grosze w każdym sklepie

Nieoczywisty sposób na przedłużenie żywotności ciętych kwiatów w wazonie

Soda oczyszczona to produkt znajdujący praktycznie w każdym domu. Może on również znaleźć zastosowanie w pielęgnacji kwiatów. Jak? Soda skutecznie zmiękcza, odkaża wodę i pomoże w wydłużeniu żywotności bukietu. Wystarczy dodać i rozpuścić od 1 do 3 łyżeczek substancji do wody w wazonie. 

kwiaty wieloletnie - liliowiecKwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania. Zachwycają cały rok!

Ma zastosowanie nie tylko w łazience! Poznaj działanie Domestosa

Odrobina Domestosa wlana do wody w wazonie może pomóc w zachowaniu świeżego wyglądu kwiatów. Detergent zawiera chlor, który przyczynia się do skutecznego usunięcia nieprzyjemnego zapachu i rozwoju procesów gnilnych. Dzięki temu kwiaty będą żyły dłużej. 

Nie tylko do picia? Również do życia

Kolejnym sposobem, by cieszyć się pięknym wyglądem kwiatów jest użycie słodkich, gazowanych napojów. Popularne oranżady typu Sprite czy 7up posiadają cukier, który zapewni kwiatom energię potrzebną do życia, a co za tym idzie — wydłuży je. Napoje zawierają też kwas cytrynowy, który obniży kwasowość wody, więc kwiaty nie stracą intensywnego koloru.

Więcej o: