Pochłaniacz wilgoci do domu za grosze. Nie wydawaj fortuny. Zrobisz go sam!

W twoim domu panuje grzyb lub woda osadza się na szybach? Możesz mieć pochłaniacz wilgoci do domu za grosze! Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na specjalistyczny sprzęt. Tych kilka trików pozwoli ci pozbyć się wilgoci z twojego domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wilgoć jest szczególnie uciążliwa i widoczna w sezonie jesienno-zimowym. Dzieje się to dlatego, że w tym czasie rzadziej wietrzymy nasze domy, a to ma duży wpływ na wilgoć, a co za tym idzie rozwój pleśni w naszym domu. Istnieją profesjonalne sprzęty zmniejszające wilgoć. Jednak ich koszt jest często wysoki i nie na każdą kieszeń. Dzisiaj przedstawimy skuteczne sposoby na pozbycie się wilgoci bez konieczności zakupu takiego sprzętu.

Zobacz wideo Prosty myk na domowy pochłaniacz wilgoci. Potrzebujesz tylko jednego składnika

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? To bardzo ważne

Przy określaniu optymalnej wilgotności powietrza w domu ważna jest temperatura. Przy tej na poziomie 20-22°C wilgotność powinna wynosić 40-60%. Te dwa wskaźniki są od siebie ściśle uzależnione. Im cieplej w pomieszczeniu, tym mniej pary wodnej powinno znajdować się w powietrzu, ponieważ połączenie ciepła i wilgoci stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Pochłaniacz wilgoci do domu za grosze. Zrób go sam

W sytuacji gdy chcesz w jak najtańszy sposób pozbyć się wilgoci z domu, zacznij od jak najczęstszego wietrzenia pomieszczeń. Następnie zadbaj o to, by twoje pranie suszyło się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ponadto warto przyjrzeć się długości naszego codziennego prysznica. Para wodna wydobywająca się podczas mycia ma duży wpływ na wilgotność powietrza tak jak i para wodna z gotowania. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o włączaniu okapu, podczas przygotowywania potraw.

Jeżeli jednak chcemy stworzyć własny pochłaniacz wilgoci, znakomitą bazą będzie żel krzemionkowy. Znajdziemy go w papierowych saszetkach z napisem silica gel dołączanych zwykle do torebek i butów. Kredę również możemy wykorzystać. Ważne są tu jej higroskopijne właściwości. Złącz taśmą kilka kostek i przyczep do powierzchni, która wymaga wysuszenia. To idealne rozwiązanie, gdy chcesz osuszyć niewielki obszar.

Pochłaniacz zapachów i wilgoci w jednym? Możesz zrobić go sam

Istnieje kilka rzeczy używanych w kuchni, które mogą pochłaniać brzydkie zapachy i wilgoć. Użycie sody może być niezwykle wszechstronne. Może to właśnie dlatego ceniona jest przez wiele pań domu. Soda skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy związane np. z rozwojem pleśni, a przy tym posiada silne właściwości bakteriobójcze. Wykorzystać w takim celu można także susz z torebek z herbatą skutecznie wyciąga wilgoć i pochłania brzydkie zapachy.

Więcej o: