Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsze oznaki wilgoci w naszym domu to np. skraplająca się woda na szybach. Problem nasila się gdy doprowadza ona do powstania pleśni. To właśnie w tym momencie zwracamy uwagę, że rzeczywiście coś jest nie tak. Należy działać szybko, ponieważ pleśń wywołuje poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, bóle mięśni i stawów, zmęczenie. Chcesz zareagować jak najszybciej lub pozbyć się problemu u źródła? Wyjaśniamy, skąd może brać się wilgoć w domu i jak się jej pozbyć domowymi sposobami.
Kiedy zaczynami walczyć z wilgocią w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzyjmy się naszemu domowi i spróbujmy dowiedzieć się, czy aby na pewno wilgoć nie pochodzi z zewnątrz. Sprawdź, czy twoje rynny nie są zapchane i prawidłowo odprowadzają wodę. Pewniej się też czy miejsca obróbek blacharskich np. przy kominie zostały wykonane prawidłowo i nie spływa tamtędy woda.
Jeżeli wszystko funkcjonuje prawidłowo, przeanalizuj codzienne zachowania domowników. Zwykła 3-osobowa rodzina wytwarza średnio 12 litrów pary wodnej dziennie. W związku z tym upewnij się, czy często wietrzysz pomieszczenia, zwróć uwagę, aby pranie suszyło się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Ponadto zadbaj o krótsze prysznice i włączenie okapu podczas gotowania. Te czynności mogą stanowczo zmniejszyć wilgoć w twoim domu.
Polecamy skuteczne, domowe sposoby na pochłaniacze powietrza za grosze:
Aby osuszyć powietrze w twoim samochodzie, wystarczy wykorzystać saszetkę herbaty. To dlatego, że posiada ona niezwykłe właściwości, pochłania wilgoci i brzydkiego zapachu. Zwykła herbata to idealne rozwiązanie, które nie tylko zlikwiduje wilgoć, ale także towarzyszący mu nieprzyjazny zapach.