Kiedy jest Tłusty Czwartek? Powiedzenie mówi, że jeśli zapomnisz zjeść pączka, to odwiedzą cię myszy

Niedługo Tłusty Czwartek. Ciekawostki związane z tym świętem mogą być zabawne, a nawet przerażające. Warto zapamiętać tą datę aby uniknąć przykrych zdarzeń. Dawniej wierzono, że pączek w Tłusty Czwartek nie tylko gwarantuje bogactwo, ale i chroni przed myszami. Podpowiadamy, kiedy jest Tłusty Czwartek 2022 i jakie są najciekawsze tradycje.

Już za kilka dni Tłusty Czwartek, czyli wielkie święto wszystkich miłośników pączków. Tego dnia nie liczy się kalorii. Cukiernie mają ręce pełne roboty, a świętujący - brzuchy pełne pysznych wypieków. Dawniej wierzono, że nie zjedzenie pączka może skutkować poważnymi konsekwencjami. Bieda była najłagodniejszą z nich. Podpowiadamy, kiedy jest Tłusty Czwartek, oraz jakie tradycje mu towarzyszą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gniazdka z ciasta naleśnikowego - idealne na Tłusty Czwartek i nie tylko

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? To już niedługo

Tłusty Czwartek jest świętem, które zmienia swoją datę. To ze względu na tradycje katolickie, które mówią o ostatnim czwartku przed środą popielcową, która rozpoczyna Wielki Post. Ponieważ Wielkanoc jest świętem przesuwnym — dostosowany do tego Tłusty Czwartek również. Najczęściej tłusty czwartek wypada między 29 stycznia a 4 marca. W 2022 roku będzie obchodzony 24 lutego. W niektórych krajach świata obchodzony jest we wtorek. W Polsce królują pączki, a w innych krajach — naleśniki. Tłusty Czwartek nazywano w przeszłości na różne sposoby. Były to m.in. zapusty, mięsopust i ostatki. 

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska zmieniła fryzurę. "Jesteś jak wino!"

W Tłusty Czwartek 2022 będziemy jeść pączki. Nie zawsze były one słodkie

Ze świętem łasuchów wiąże się wiele legend i powiedzeń. Tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy w formie sutej uczty świętowano nadejście wiosny i oficjalne zakończenie zimy. Na stołach pojawiały się tłuste mięsa, chleb i wino. Jako przekąskę serwowano pączki ze słoniną, które nie miały w sobie grama cukru. Dopiero po latach zdecydowano się na słodkie wypieki, jako grzeszną przyjemność.  

Kosztuje tylko 1 zł a działa jak botoks na włosy. Poznaj sposoby na zdrowe i gęste włosy! Kosztuje tylko 1 zł a działa jak botoks na włosy za 300 zł

Tłusty Czwartek ciekawostki: Co grozi temu, kto nie zje pączka w Tłusty Czwartek?

Zjedzenie pączka w Tłusty Czwartek to wręcz obowiązek. Smaczne pączki często są rozdawane w tym dniu w szkołach, czy miejscach pracy. Zastanawialiście się kiedyś, co się stanie jeśli nie zjecie pączka w tym dniu? W przeszłości przywiązywano do tego ogromne znaczenie. Dawniej w Polsce, a dokładniej na Pomorzu świętowano "zapusty" jedząc tłuste placki ziemniaczane, tzw. plincë. Popularne były też wypieki takie jak ruchanki w towarzystwie duszonego mięsa o nazwie szmurówka. Kaszubska tradycja mówi, że kto nie zjadł wcześniej wspomnianych placków, tego latem zjadały, a przynajmniej kąsały komary. 

Polskie pączki w XVI w. z początku nadziewano migdałami i orzechami. Nie wszystkie miały nadzienie, a poczęstunek miał charakter losowania. Kto nie otrzymał pączka z nadzieniem, ten miał stracić szansę na szczęście w bieżącym roku. Stare polskie przysłowie brzmiało: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole". Wierzono bowiem, że myszy zabierają plony i sieją niedostatek. Niektóre legendy głoszą nawet, że nie zjedzenie pączka w Tłusty Czwartek przez roztargnienie mogło mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Zapominalski miał być zjedzony przez myszy. 

Więcej o: