Te domowe sposoby na zatoki przyniosą ulgę w bólu. Potrzebujesz do ich przygotowania dwóch składników

Zapalenie zatok i wiążący się z tym ból oraz zalegająca wydzielina, to niestety nic przyjemnego. Ulgę mogą przynieść nie tylko preparaty dostępne w aptece, ale także sprawdzone sposoby domowe. Podpowiadamy, jak je przygotować.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zapalenie zatok: problem co drugiego Polaka. Można to skutecznie leczyć?

Rozpierający ból głowy, wydzielina z nosa i trudności z oddychaniem to tylko niektóre z problemów, które mogą towarzyszyć zapaleniu zatok. Te domowe sposoby świetnie sprawdzą się w początkowej fazie choroby lub jako wsparcie leczenia farmakologicznego. Nie powinny one jednak zastępować profesjonalnej porady lekarskiej. Ich przygotowanie jest niezwykle proste, a może przynieść zadziwiające efekty.

Inhalacje to zdecydowany numer jeden jako domowe sposoby na zatoki

Najpopularniejszą metodą w walce z chorymi zatokami są inhalacje. Pozwalają one nawilżyć i odkazić drogi oddechowe oraz udrożnić zatoki. Bezpośrednie trafianie preparatu do dróg oddechowych sprawia, że jest to skuteczny i szybki sposób zatkane zatoki. Osoby, które nie dysponują specjalnym inhalatorem będą potrzebowały jedynie ręcznika i garnka. W wielu aptekach możemy dostać specjalne preparaty do przeprowadzania inhalacji, ale w tej roli sprawdzi się także: 

  • sól kuchenna - 2 płaskie łyżki na 0,5 l gorącej wody, 
  • kilka kropel olejku eterycznego — najlepiej eukaliptusowego, sosnowego lub z drzewa herbacianego, 
  • zioła (rumianek, tymianek, szałwia) - 50 g ziół gotujemy w 1 l wody pod przykryciem przez około 10-15 minut. 

Domowe sposoby na zatoki to także ciepłe okłady

Gromadząca się wydzielina może być powodem rozpierającego bólu głowy. Ulgę w tym przypadku mogą przynieść ciepłe okłady przykładane do nasady nosa oraz czoła. Wykonać je możemy z: 

  • ręcznika ogrzanego na kaloryferze, 
  • żelowego kompresu, 
  • termoforu z suszonymi pestkami wiśni. 

Należy jednak pamiętać, że okład nie może być podczas przykładania do twarzy gorący. Inaczej możemy doprowadzić do poparzenia skóry

Pomocne w chorobie może okazać się płukanie zatok 

Ten sposób dla wielu osób jest mało przyjemny, ale możemy być pewni, że przyniesie efekty. Należy pochylając głowę w bok, wlewać przygotowany roztwór do dziurki nosa tak, aby wypłynął on drugą. Podczas tej czynności pamiętajmy, aby oddychać przez usta. Takie płukanie nawilża błonę śluzową zatok i pomaga usunąć zgromadzoną wydzielinę. Mieszankę do płukania można przygotować samemu z soli peklowanej oraz sody oczyszczonej. Nieodpowiednio zachowane proporcje mogą jednak prowadzić do podrażnienia śluzówki, dlatego w tym przypadku lepiej skorzystać z gotowych środków dostępnych w każdej aptece. 

Więcej o: