Mokre okna zimą. Jak pozbyć się nadmiernej wilgoci w domu? Te sposoby są banalnie proste

Wiele osób w okresie jesienno-zimowym zmaga się z problemem zaparowanych okien. Mokre okna zimą mogą być przyczyną kilku problemów zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje? Jak przeciwdziałać temu problemowi? Podpowiadamy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaparowane szyby to częsty widok, który zauważalny jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zjawisko to wiąże się nadmierną wilgotnością powietrza oraz sporą różnicą w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz. Lokatorzy również mogą mieć wpływ na wzmożoną ilość pary wodnej w domu, poprzez wykonywanie domowych czynności, takich jak: pranie, gotowanie czy kąpiel.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Dlaczego okna zimą są mokre?

Prawidłowa i zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić w granicach 40-50%. Duża różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz domu przyczynia się do powstania zjawiska, jakim jest parowanie szyb. Kondensacja pary wodnej na szybach występuje, gdy względna wilgotność w pomieszczeniu przekracza granicę 60%. Przyczyną jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu, a zewnętrznymi warunkami na poziomie 20°. Usuwanie nadmiernej wilgotności powinno być wykonywane z wewnętrznej strony. W innym wypadku para wodna na szybach zacznie się skraplać.

Co zrobić z mokrymi oknami?

Istnieją alternatywne sposoby, dzięki którym możemy zadbać o poziom wilgotności powietrza w domu. Oto propozycje jak poradzić sobie z parującymi oknami:

  1. Pianka do golenia. Rozsmaruj na szybach piankę do golenia. Zapobiegniesz w ten sposób osadzaniu się pary wodnej na ich powierzchni. 
  2. Gliceryna. Pokryj szyby roztworem z gliceryny i alkoholu. Powierzchnia szyb nie będzie gromadziła zbyt dużej ilości pary wodnej.
  3. Okap w kuchni. Pamiętaj o włączaniu okapu w kuchni. Powtarzaj tę czynność za każdym razem, kiedy wykonujesz czynności domowe generujące parę wodną.
  4. Wietrzenie mieszkania. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. W miarę możliwości często wietrz mieszkanie i rozszczelniaj okna.

Nadmierna wilgoć w domu: wypływ na zdrowie

Grzyby i pleśń powstające w wyniku gromadzenia się nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu przyczyniają się do zrodzenia się zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia. Wiele chorób takich jak: alergie, choroby dróg oddechowych, przewlekłe bóle głowy, przemęczenie, a także uszkodzone nerki i wątroba mogą mieć związek z nadmierną wilgocią. Dlatego ważną kwestią jest zapobieganie powstawaniu nieprzyjaciół w pomieszczeniach, w których żyjemy

Więcej o: