Mokre okna zim±. Jak pozbyć się nadmiernej wilgoci w domu? Te sposoby s± banalnie proste

Wiele osób w okresie jesienno-zimowym zmaga się z problemem zaparowanych okien. Mokre okna zim± mog± być przyczyn± kilku problemów zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje? Jak przeciwdziałać temu problemowi? Podpowiadamy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zaparowane szyby to częsty widok, który zauważalny jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zjawisko to wiąże się nadmierną wilgotnością powietrza oraz sporą różnicą w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz. Lokatorzy również mogą mieć wpływ na wzmożoną ilość pary wodnej w domu, poprzez wykonywanie domowych czynności, takich jak: pranie, gotowanie czy kąpiel.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Dlaczego okna zimą są mokre?

Prawidłowa i zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić w granicach 40-50%. Duża różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz domu przyczynia się do powstania zjawiska, jakim jest parowanie szyb. Kondensacja pary wodnej na szybach występuje, gdy względna wilgotność w pomieszczeniu przekracza granicę 60%. Przyczyną jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu, a zewnętrznymi warunkami na poziomie 20°. Usuwanie nadmiernej wilgotności powinno być wykonywane z wewnętrznej strony. W innym wypadku para wodna na szybach zacznie się skraplać.

Co zrobić z mokrymi oknami?

Istnieją alternatywne sposoby, dzięki którym możemy zadbać o poziom wilgotności powietrza w domu. Oto propozycje jak poradzić sobie z parującymi oknami:

  1. Pianka do golenia. Rozsmaruj na szybach piankę do golenia. Zapobiegniesz w ten sposób osadzaniu się pary wodnej na ich powierzchni. 
  2. Gliceryna. Pokryj szyby roztworem z gliceryny i alkoholu. Powierzchnia szyb nie będzie gromadziła zbyt dużej ilości pary wodnej.
  3. Okap w kuchni. Pamiętaj o włączaniu okapu w kuchni. Powtarzaj tę czynność za każdym razem, kiedy wykonujesz czynności domowe generujące parę wodną.
  4. Wietrzenie mieszkania. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. W miarę możliwości często wietrz mieszkanie i rozszczelniaj okna.

Nadmierna wilgoć w domu: wypływ na zdrowie

Grzyby i pleśń powstające w wyniku gromadzenia się nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu przyczyniają się do zrodzenia się zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia. Wiele chorób takich jak: alergie, choroby dróg oddechowych, przewlekłe bóle głowy, przemęczenie, a także uszkodzone nerki i wątroba mogą mieć związek z nadmierną wilgocią. Dlatego ważną kwestią jest zapobieganie powstawaniu nieprzyjaciół w pomieszczeniach, w których żyjemy

Więcej o: