Czym wyczyścić zlew granitowy, żeby wyglądał jak nowy? Te sposoby są tanie i szybkie!

Jeżeli podobają ci się granitowe zlewy i chciałbyś mieć taki w swoim domu, ale przeraza cię myśl o jego czyszczeniu nie musisz się już martwić. Istnieją łatwe i szybkie sposoby na jego domycie. Wiemy czym wyczyścić zlew granitowy, aby wyglądał jak nowy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli chcesz, aby w twoim domu pojawił się zlew granitowy, ale przeraża cię myśl o jego czyszczeniu mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jego czyszczenie nie różnicy się zbytnio od tych tradycyjnych. Znamy na to skuteczne i domowe sposoby za grosze.

Zobacz wideo Czyścimy zlew i rury domowym (i skutecznym) sposobem

Zlewozmywak granitowy jednokomorowy jest ostatnio dość popularny. Czym różni się od tradycyjnego zlewu?

Zlewozmywaki granitowe wykonane są z materiału kompozytowego. Jest to mieszkanka, której główny składnik to piasek kwarcowy, stanowiący ok. 80% całości. Pozostałą część tworzą żywica akrylowa i barwniki. Do tego typu zlewów zalicza się zlewozmywaki wykonane z takich materiałów, jak: Granitek, pyragranit, fragranit, Cristadur, Silgranit, Metaltek i Cristalite. Różnią się one między sobą zawartości procentowej kwarcu.

Zawartość i jakość piasku kwarcowego w mieszance, a także metoda produkcji wpływają na wytrzymałość zlewu kuchennego oraz na jego strukturę. Z tego powodu niektóre zlewozmywaki granitowe są chropowate. Częściej jednak spotyka się te gładkie w dotyku, dlatego ich czyszczenie nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Czym wyczyścić zlew granitowy, żeby wyglądał jak nowy?

Pierwszym i najprostszym sposobem na umycie takiego zlewu jeżeli czyścimy go regularnie, jest płyn do naczyń. Najprostsze rozwiązania zazwyczaj są najlepsze. Jeżeli myjemy zlew często, nie wymaga on specjalnych środków do jego czyszczenia. Każdego wieczoru umyj zlew gąbką z odrobiną delikatnego płynu do naczyń, a granit długo będzie wyglądał jak nowy.

Czyszczenie zlewu granitowego sodą lub octem może cię zaskoczyć

Pomimo tego, że czyścimy regularnie nasz zlew granitowy, od czasu do czasu warto go dokładniej wyszorować z gromadzących się osadów. Warto wtedy wykorzystać zwykłą kuchenną sodę. Przygotuj z niej pastę czyszczącą, czyli wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Następnie nałóż to na gąbkę i wyczyść całą powierzchnię zlewu.

Dobry na kamień i osad gromadzący się na takiej powierzchni jak granit jest też ocet. Wystarczy, że wymieszasz wodę z octem w proporcjach 1:1 i tak przygotowanym płynem dokładnie umyj cały zlew. Odczekaj chwilę, by ocet miał szansę zadziałać i jeszcze raz przetrzyj całość, a następnie spłucz ciepłą wodą. Następnie należy go wytrzeć suchą ściereczką bądź ręcznikiem papierowych.

Aby zmywak rzeczywiście „lśnił" i pięknie się prezentował, możemy go dodatkowo natłuścić za pomocą zwykłego oleju jadalnego lub oliwy.

Więcej o: