Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Choć często mówi się, że koty chodzą własnymi ścieżkami, to wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Te niegdyś całkiem dzikie futrzane czworonogi obecnie coraz częściej goszczą w naszych domach. Pierwotnie sympatię ludzi zyskały, dzięki ochronie jedzenia przed szkodnikami.
W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzimy od 2006 roku i przypada on zawsze 17 lutego. Data ta ma nie tylko przypomnieć nam o znaczeniu tych zwierząt w naszym życiu, ale też zachęcić do niesienia pomocy kotom bezdomnym i wolnożyjącym. Swoje małe święto koty obchodzą nie tylko w naszym kraju. We Włoszech dzień ten funkcjonuje już od 1990 roku. Japonia świętuje go nie o wiele później, bo 22 lutego, a np. Stany Zjednoczone dopiero 29 października.
Za przodka kota domowego uznaje się kota nubijskiego. Został on oswojony około 2500 lat p.n.e., a ponad 1000 lat później nastąpiło całkowite udomowienie kotów. Ich życie nie zawsze było jednak łatwe. Traktowanie kotów w wielu kulturach pozostawiało wiele do życzenia — od zamykania w klatkach po okaleczanie i torturowanie. Ustało to tak naprawdę dopiero w XIX wieku, kiedy to ludzie docenili koty ze względu na ich zdolności do ochrony jedzenia przed szkodnikami i gryzoniami. Obecnie są to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych.
Z okazji kociego święta zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek o tych fascynujących futrzakach: