Zbliża się Światowy Dzień Kota 2022. Poznaj ciekawostki o swoim pupilu, które mogą Cię zaskoczyć

Koty to obecnie jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które wielu z nas traktuje niemal jak członków rodziny. Już niedługo nasze mruczki będą obchodziły swoje święto, czyli Światowy Dzień Kota 2022. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka ciekawostek o tych niezwykłych futrzakach, które mogą Was zaskoczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaworzno. Kotka "wtargnęła" do radiowozu. Policja pokazała urocze nagranie

Choć często mówi się, że koty chodzą własnymi ścieżkami, to wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Te niegdyś całkiem dzikie futrzane czworonogi obecnie coraz częściej goszczą w naszych domach. Pierwotnie sympatię ludzi zyskały, dzięki ochronie jedzenia przed szkodnikami. 

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Kota 2022? Niedługo koty będą miały swoje święto 

W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzimy od 2006 roku i przypada on zawsze 17 lutego. Data ta ma nie tylko przypomnieć nam o znaczeniu tych zwierząt w naszym życiu, ale też zachęcić do niesienia pomocy kotom bezdomnym i wolnożyjącym. Swoje małe święto koty obchodzą nie tylko w naszym kraju. We Włoszech dzień ten funkcjonuje już od 1990 roku. Japonia świętuje go nie o wiele później, bo 22 lutego, a np. Stany Zjednoczone dopiero 29 października. 

Historia kotów, czyli jak dzikie zwierze stało się najlepszym przyjacielem człowieka

Za przodka kota domowego uznaje się kota nubijskiego. Został on oswojony około 2500 lat p.n.e., a ponad 1000 lat później nastąpiło całkowite udomowienie kotów. Ich życie nie zawsze było jednak łatwe. Traktowanie kotów w wielu kulturach pozostawiało wiele do życzenia — od zamykania w klatkach po okaleczanie i torturowanie. Ustało to tak naprawdę dopiero w XIX wieku, kiedy to ludzie docenili koty ze względu na ich zdolności do ochrony jedzenia przed szkodnikami i gryzoniami. Obecnie są to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. 

Światowy Dzień Kota. Ciekawostki o kotach, które mogą Cię zaskoczyć

Z okazji kociego święta zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek o tych fascynujących futrzakach

  • koty nie mają obojczyka — pozwala im to na przeciśnięcie się przez niemal każdy otwór, 
  • wąsy, czyli kocie wibrysy pomagają im sprawdzić, czy dane przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą, 
  • każdy koci nos jest inny — nie ma dwóch takich samych kocich nosków. Są one tak unikalne, jak linie papilarne u ludzi, 
  • koty łatwo wchodzą na drzewo, ale często problem, aby z niego zejść — jest to spowodowane specyficzną budową pazurów, które są wygięte tylko w jedną stronę, 
  • koty potrafią skakać na wysokość równą jego sześciokrotnej długości, 
  • czułość kotów na drgania i wibracje powoduje, że mogą wyczuć nadchodzące trzęsienie ziemi nawet 15 minut szybciej. 
Więcej o: