Kiedy będzie pierwszy dzień wiosny 2022? Astronomiczna i kalendarzowa wiosna to nie zawsze ta sama data

Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy pierwszego dnia wiosny. Dni będą coraz dłuższe, zaś noce krótsze i to dobra wiadomość dla osób zmęczonych szarymi dniami. Pierwszy dzień wiosny 2022 już niedługo. Kiedy wypada początek kalendarzowy, a kiedy astronomiczny?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszy dzień wiosny może być obchodzony nawet kilka razy. Wszystko zależy od ustalonej daty. Z tym dniem łączy się również wiele tradycji i zwyczajów, które są kultywowane nawet w obecnych czasach. Kiedy nastanie pierwszy dzień oczekiwanej wiosny, a ludzie wybiorą się na słoneczny spacer?

Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?

Kalendarzowa i astronomiczna: pierwszy dzień wiosny 2022 - kiedy wypada?

Kalendarzowy początek wiosny 2022 zgodnie z tradycją wypada 21 marca, będzie to poniedziałek. W 2022 roku astronomiczna wiosna wypadnie w momencie równonocy wiosennej - 20 marca. Od tego momentu słońce będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. Dni staną się dłuższe, zaś noce krótsze. Słońce spotka się wtedy w punkcie Barana, czyli punkcie przecinania się ekliptyka i równika niebieskiego. Astronomiczna wiosna potrwa, aż do nastania lata, czyli 21 czerwca. 

20 marca nie będzie stałą datą oznaczającą początek wiosny. Co się zmieni?

Ciekawostką jest, że 20 marca będziemy obchodzić astronomiczny dzień wiosny aż do roku 2043. Rok później data ta może ulec zmianie na 19 marca. Wiosnę będziemy więc witać jeszcze wcześniej. Dzieje się tak ze względu na ruch Słońca i występującą różnicę czasu trwania roku kalendarzowego i zwrotnikowego. Wiosna astronomiczna zawsze wiąże się nastaniem równonocy wiosennej i trwa, aż do przesilenia letniego. Słońce przekracza wtedy punkt Barana na równiku niebieskim. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej umownie wypada 21 marca. Różnica ta jest wyrównywana przez kalendarz gregoriański.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny — dzień wagarowicza 2022 i inne

Istnieje wiele zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny czy dzień wagarowicza to najpopularniejsze tradycje. Topienie marzanny, czyli kukły ze słomy i ubrań, przypominającą kobietę symbolizuje pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Historia tego zwyczaju sięga czasów plamień Słowiańskich i był to centralny punkt obchodów Jarego Święta. Słowo wagarowicz wiąże się z błąkaniem i wałęsaniem się. Pierwszy dzień wiosny uczniowie szkół często wykorzystują, by spędzić ten czas poza budynkiem szkolnym, na zewnątrz. W związku z dużym zainteresowaniem obchodzenia tego zwyczaju przez młodzież szkoły organizują w tym dniu wycieczki klasowe czy dni sportu.

Więcej o: