Policjantka radzi, co robić podczas nocnych powrotów do domu. "Myślisz o tym przed imprezą?"

Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska na swoim profilu na Instagramie odniosła się do nocnych powrotów z imprez. Przyznała, że choć sama lubi zaszaleć, to zawsze robi to w granicach rozsądku i zachowując zasady bezpieczeństwa. Sokołowska postanowiła udzielić pięciu rad, które mogą pomóc w czasie nocnej podróży.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Małgorzata Sokołowska pracuje w policji od 2005 roku. Na Instagramie prowadzi profil Z pamiętnika policjantki, który obserwuje ponad 50 tysięcy osób. W jednym z niedawnych postów Sokołowska odniosła się do nocnych powrotów z imprez. Swój wpis zaczęła od tego, że wie, że każdy lubi spotykać się ze znajomymi i dobrze bawić. Po zakończeniu imprezy priorytetem staje się jednak bezpieczny powrót.

Myślisz o tym przed imprezą, czy wychodzisz z założenia, że jakoś to będzie?
Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. "Przemoc domowa to palący problem"

Policjantka opisała historię swojego powrotu do domu. Impreza, na której była, skończyła się około 1 w nocy. Sokołowska miała do wyboru powrót metrem, taksówką lub samochodem zamówionym przez aplikację do przewozu osób. Ostatecznie zdecydowała, że wybierze taksówkę, choć była najdroższa z tych trzech opcji.

Pewnie teraz myślisz, że jestem rozrzutna. Nic z tych rzeczy. Doświadczenie zawodowe nauczyło mnie minimalizować ryzyko. Lubię zaszaleć i żyć na spontanie, ale ZAWSZE w granicach rozsądku i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
 

Nadkomisarz podzieliła się też ze swoimi obserwatorami pięcioma radami, które pomogą w bezpieczniejszym powrocie do domu. Policjantka radzi, aby:

  • Poprosić znajomych o nocleg lub wspólny powrót, jeśli nie czujemy się na siłach, aby wrócić do domu samemu.
  • Nie zasypiać w czasie powrotu taksówką lub samochodem zamówionym przez aplikację.
  • Dzwonić na 112 i do zaufanej osoby, jeśli w czasie przejazdu coś wzbudzi nasz niepokój (np. nieuzasadniona zmiana trasy). Zachęca, aby po przejeździe zgłaszać ewentualne uwagi dotyczące kierowcy w aplikacji.
  • Zapamiętać jak najwięcej szczegółów (wygląd danej osoby, ubiór, rejestracja samochodu itp.), gdy dojdzie do gwałtu lub innej niebezpiecznej sytuacji. Informacje przydadzą się przy zatrzymaniu sprawcy.
  • Poprosić taksówkarza, aby zaczekał, aż wejdziemy bezpiecznie do domu/bloku. Policjantka przyznaje, że zawsze tak robi i jeszcze nigdy nikt jej nie odmówił.

Pod postem Małgorzaty Sokołowskiej pojawiło się sporo komentarzy. Niektórzy dodawali swoje rady i opisywali, co zawsze robią, gdy nocą wracają do domu. 

Kiedy zdarza mi się wracać późno nie mam słuchawek, nie słucham wtedy muzyki.
Ja od siebie dodam, że bardzo fajną opcją jest udostępnianie danych przejazdu/lokalizacji zaufanej osobie w trakcie jego trwania.

Część osób zwracała też uwagę, że żałują, że wciąż potrzebne są takie posty i nie można po prostu czuć się bezpiecznie. "Nie uważacie, że to jest nienormalne, że zawsze musimy uważać, zawsze musimy brać poprawkę, zawsze musimy się pilnować?" - napisała jedna z komentujących.

Więcej o: