Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby na zwalczenie problemu. Warto znać te słabości wroga

Z molami spożywczymi podobnie jak na wojnie, trzeba znać słabości wroga. Właśnie one posłużą w skutecznym wytępieniu insektów z kuchni. Jak pozbyć się moli spożywczych i zapobiec ich zagnieżdżeniu się?

Mole spożywcze to często spotykany problem w wielu kuchniach. Na szczęście istnieją sposoby do walki z nimi, by tak szybko jak się zadomowiły, to opuściły przestrzenie szafek kuchennych. Istnieje wiele domowych metod do walki z nimi. Zachowanie porządku, usunięcie zainfekowanych produktów to pierwsze z czynności, które powinniśmy wykonać. Co jeszcze przyda się do walki z molami spożywczymi?

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Dorota GardiasTa spódnica Bonprix Doroty Gardias to hit! Podobna w Born2be

Czego nie znoszą mole spożywcze? Gdzie je znaleźć?

Mole spożywcze nie tolerują intensywnych zapachów. Dlatego uciekają z miejsc, w których wyczuwalna jest woń octu, goździków, liści laurowych, cytryny, mięty, pomarańczy oraz wanilii. Ukrywają i rozmnażają się najczęściej w produktach sypkich. Zwykle są to kasze, mąki czy ryż. Nawet jeżeli pokarm wydaje nam się wolny od szkodników, wcale nie oznacza to, że się tam nie znajdują. Dlatego warto przejrzeć i wyrzucić potencjalnie zainfekowane produkty z kuchni, wyczyścić szafki oraz umyć je z użyciem detergentu. Mole żyją w ciemnych, trudno dostępnych miejscach.

Wsyp do zlewu sodę oczyszczoną. Świetny trik, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz (zdjęcie ilustracyjne)Wsyp szklankę soli do zlewu. Zyskasz pieniądze i czas

Domowe wcale nie znaczy gorsze sposoby na mole spożywcze

Domowe sposoby również mogą okazać się wyjątkowo skuteczne w walce z molami spożywczymi, najpopularniejsze to:

  • ocet - naczynie wypełnione octem należy rozstawić w szafkach kuchennych,
  • olejki eteryczne - kilka kropel olejku lawendowego lub eukaliptusowego z dodatkiem octu należy rozstawić w szafkach, w których znajduje się jedzenie,
  • liście laurowe - rozstawić kilka listków w szafkach lub rozsypać w kącikach,
  • owoce cytrusowe - jeżeli obieramy cytrusy to ich skórka może się przydać do walki z molami, wystarczy umieścić ją w szafce kuchennej.

Lepiej zapobiegać, niż walczyć — o czym należy pamiętać?

Nie chcąc dopuścić do zagoszczenia się w kuchni insektów w postaci moli spożywczych, trzeba pamiętać o kilku czynnościach. Należy regularnie wietrzyć i myć szafki kuchenne, najlepiej przy użyciu mieszanki wody z octem. Kolejnym nawykiem, który powinniśmy nabyć, jest przesypywanie sypkich produktów z foliowych opakowań do szklanych pojemników. 

Więcej o: