Zmiana czasu na letni 2022. Przestawiamy zegarki po raz ostatni? Do Sejmu trafił projekt w tej sprawie

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje wiosny, a tym samym dłuższych dni. Dla tych, którzy zastanawiają się, kiedy zmiana czasu na letni 2022, mamy zatem dobrą wiadomość. Dzień ten nadchodzi wielkimi krokami. Co więcej, do Sejmu trafił projekt, którego uchwalenie oznaczałoby koniec przestawiania zegarków.

W Polsce czas zmieniamy dwa razy do roku już od 44 lat. W 2022 również będzie to miało miejsce i to całkiem niedługo. Niewykluczone jednak, że wkrótce ulegnie to zmianom, a to wszystko za sprawą projektu Konfederacji, który trafił do prac sejmowych. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śmiszek: Negocjowanie z PiS to jest otwieranie puszki Pandory

Kiedy zmiana czasu na letni 2022? Niedługo będziemy spali godzinę krócej

Zmiana czasu na letni następuje zawsze w ostatni weekend marca. Wtedy to właśnie przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00, a więc nasz sen jest krótszy o godzinę. W 2022 roku przypadnie to zatem w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca. 

Zmiana czasu na letni 2022. Polacy chcą, aby był on wprowadzony na stałe 

Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości w 2019 roku zleciło CBOS badanie, którego wyniki pokazały, że niemal 80 proc. Polaków nie chce przestawiać zegarków, tylko wprowadzić jednolity czas przez cały rok — najlepiej letni. Pomysł ten pojawił się nawet na forum Parlamentu Europejskiego, niestety pandemia koronawirusa wstrzymała prace dotyczące tego projektu. W związku z tym zmiana czasu ma nadal obowiązywać przynajmniej do 2026 roku, chyba że wcześniej zostaną wznowione prace w PE. 

Swój projekt przedstawiła Konfederacja. Proponowana zmiana czasu 2022 nie wszystkich może zachwycić

Do pierwszego czytania w Sejmie trafił projekt Konfederacji, którą reprezentuje Janusz Korwin-Mikke. Proponowane przez partię zmiany biorąc pod uwagę sondaż CBOS nie dla wszystkich są dobrą wiadomością. Posłowie wnioskują bowiem o wprowadzenie na stałe czasu zimowego, co argumentują w następujący sposób: 

Czas letni nie przynosi żadnych korzyści gospodarczych, natomiast dwa razy w roku zaburza zarówno gospodarkę (zwłaszcza transport), jak i działanie organizmów ludzi i zwierząt. (...)  Należy przy tym zdecydowanie odrzucić myśl, by (co dopuszcza UE) wprowadzić na stałe czas letni, co odbierałoby codziennie w zimie godzinę snu, w szczególności dzieciom
Więcej o: