Ta metoda na pranie kurtki puchowej jest niezawodna. Prosta instrukcja krok po kroku

Kurtka puchowa to wyjątkowo popularne w tym sezonie okrycie wierzchnie. Noszona w różnych warunkach pogodowych, z czasem staje się szara i matowa od kurzu i innych zanieczyszczeń. Wtedy przychodzi czas na pranie. Jak czyścić kurtkę puchową w domu by służyła latami? Wyjaśniamy krok po kroku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kurtka puchowa to niezwykle popularny fason wybierany przez wiele kobiet. Dlatego temat jej prania i pielęgnacji powraca co roku. Jak zachować nieskazitelny wygląd kurtki przez długi okres czasu? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak przygotować kurtkę do prania? O tym należy pamiętać

Zanim przystąpimy do prania kurtki puchowej, powinniśmy pamiętać o zapoznaniu się z metką. Informacje od producenta pozwolą na idealne dla danego modelu kurtki wypranie jej. Jeśli z jakichś powodów tej metki nie posiadamy, to wystarczy zastosować uniwersalne kroki pielęgnacyjne, które sprawdzą się przy większości kurtek puchowych. Zanim przystąpimy do procesu prania, warto namoczyć kurtkę. Pozbędziemy się w ten sposób nagromadzonego w niej powietrza, a urządzenie dokładniej wypłucze cięższą tkaninę.

Proces prania kurtki puchowej. Krok po kroku

  1. Zacznij od upewnienia się, że pralka została oczyszczona i opróżniona. 
  2. Zapoznaj się z informacji od producenta znajdującymi się na metce.
  3. Sprawdź, czy wszystkie kieszenie i suwaki są zapięte i odwróć kurtkę na lewą stronę.
  4. Namocz kurtkę i pozbądź się dzięki temu nagromadzonego w niej powietrza.
  5. Stosuj specjalnie przeznaczony do tego typu kurtek płyn do prania puchu.
  6. Wrzuć do bębna kilka piłeczek np. tenisowych, które zapobiegną zbijaniu się puchu w kłębki.
  7. Wybierz program przeznaczony do prania puchu, jeśli nie to wybierz opcję prania delikatnych tkanin w jak najniższej temperaturze.
  8. Zrezygnuj z intensywnego wirowania.
  9. Zastosuj suszarkę bębnową, temperatura podczas tego procesu nie powinna przekraczać 60 stopni. W przypadku klasycznego suszenia pamiętaj o strzepywaniu i oklepywaniu kurtki co kilka godzin. Cały proces może zająć nawet do 24 godzin.

Jak dbać o kurtkę puchową by służyła latami? 

Samo czyszczenie i pranie może okazać się niewystarczające. Jeśli pragniesz by kurtka służyła Ci latami i jak najdłużej wyglądała jak nowa, warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest niewieszanie jej mokrej do szafy. Należy stosować również środki zabezpieczające kurtkę przed skutkami wilgoci i niskich temperatur. W przypadku plam czy zabrudzeń niezwłocznie powinniśmy wywabić je, gdyż z czasem pozbycie się ich będzie trudniejsze. Działając prewencyjnie, możemy zagwarantować sobie znakomity wygląd kurtki przez lata.

Więcej o: