Ostatki 2022, czy może podkoziołek? Niedługo tłusty czwartek rozpocznie ostatni tydzień karnawału

Jeśli wiesz kiedy tłusty czwartek wypada w tym roku, to również poznasz datę rozpoczęcia Ostatków. Ostatki 2022 wypadają już niedługo i rozpoczynają ostatni tydzień karnawału. W różnych regionach Polski ma on różne nazwy. Przypominamy najciekawsze tradycje.

To niemal ostatni moment, aby nacieszyć się hucznymi imprezami i czasem spędzonym w gronie znajomych. A to dlatego, że zgodnie z nauką Kościoła nadciąga Wielki Post. Poprzedzają go ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Rozpoczyna się on od tłustego czwartku. Jak obchodzono ostatki w różnych częściach Polski i jakie miały nazwy? W tłusty czwartek nie jedzono słodyczy. Niekiedy królowały śledzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Kiedy Ostatki 2022? Już niedługo rozpocznie je tłusty czwartek

Ostatki 2022 przypadają we wtorek pierwszego marca. Zaraz po nich następuje Środa Popielcowa. Zanim jednak nadejdą ostatki, ostatni tydzień karnawału rozpocznie tłusty czwartek. Słodkie przekąski to niemal sygnał, że można rozpocząć zabawę, która potrwa aż kilka dni. W tym czasie kluby, dyskoteki i puby organizują rozmaite wydarzenia, a czasem centra handlowe i restauracje obfitują w promocje. 

Ostatki 2022: tradycje. Zwyczaje różnią się w zależności od regionu

Ostatki miały w przeszłości różne nazwy. Ponieważ obchodzono je w całej Polsce, towarzyszyły im różne tradycje. W większości miast ucztowano zajadając bliny, racuchy, ciasto nadziewane słoniną i smażone na smalcu, popijając mocne trunki, najczęściej alkoholowe. Na wsiach uczty odbywały się w karczmach i stodołach. Zabawa kończyła się wtedy, gdy do pomieszczenia wchodził chłopiec... z rybim szkieletem. Ryba, to symbol postnego jedzenia. W ten sposób obwieszczano, że rozpoczyna się Wielki Post. 

W Wielkopolsce oraz na Kujawach ostatki nosiły nazwę "podkoziołek". To święto bardziej przypominało jednak bardziej Noc kupały niż dobrze znane ostatki. To dlatego, że symbol kozła miał być też symbolem rozwiązłości i miłosnych uciech. Wierzono, że po wcześniejszym zapoznaniu, tego dnia można zdecydować, kto w przyszłości zostanie małżonką, lub małżonkiem. Na stołach stawiano figurki kozła, który miał wyraźnie podkreślone atrybuty odpowiadające danej płci. 

Na Kaszubach podobnie jak na wielu polskich wsiach, ostatki kojarzono ze śledziem. Obchodzono tzw. "śledzika" który zwiastował nadchodzących 40 postnych dni. Ucztowano przy długich stołach, na których znajdował się ów śledź, ale w towarzystwie wódki, lub bimbru. Kto odmawiał zabawy tego dnia — tego uderzano śledziem. Ucztowano zarówno w karczmach, jak i w domach

Kiedy tłusty czwartek 2022? Data każdego roku jest inna i zależy od Wielkanocy

Tłusty czwartek w ubiegłym roku pokrywał się z ostatkami i wypadał 11.02. W tym roku jest jednak inaczej. Tłusty czwartek obchodzimy 24 lutego i ma to związek ze świętami Wielkiej Nocy, które również mają inną datę niż rok temu. Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, a więc dzień musi przypadać na równo 52 dni przed Wielkanocą. Najczęściej wypada pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Więcej o: