18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Dlaczego światowy dzień masturbacji jest tak ważny? Poznaj jego datę i zalety samozaspokajania się

25 lutego obchodzimy dzień masturbacji. Dlaczego to nietypowe święto przypada właśnie wtedy? Badania mówią, że coraz więcej zarówno kobiet, jak i mężczyzn przyznaje się do samozaspokajania się. Omawiamy największe korzyści płynące z autoerotyzmu.

W 2020 roku opublikowano raport zgodnie z którym aż 51 proc. osób w Polsce deklaruje, że jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. W ankiecie przewyższają osoby w wieku od 30 do 49 lat. Można przypuszczać, że doskonale wiedzą co wpływa na odczuwanie przez nie przyjemności. Aby tak było — warto zaznajomić się z tematem masturbacji. Ta technika zaspokajania i poznawania swojej seksualności ma niedługo swoje święto. Dzień masturbacji przypada na 25.02. Omawiamy jej największe zalety. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo pSeksuolog: U mężczyzn masturbacja jest niezależną aktywnością seksualną. A u kobiet? Ta pod prysznicem może być szkodliwa

25 lutego: dzień masturbacji. Co to jest masturbacja i dlaczego jest ważna?

Wielu młodych ludzi zanim zdecyduje się na współżycie, na początku poznaje swoją seksualność w pojedynkę. To naturalny i zdrowy proces. W nastoletnim wieku zauważamy zmiany, które zachodzą w naszym ciele. Pewne jego części osiągają odpowiedni rozmiar i kształt. Nic dziwnego, że aż chce się je...dotknąć! Masturbacja to nic innego, jak aktywność seksualna, polegająca na stymulowaniu własnych narządów płciowych, w celu uzyskania przyjemności seksualnej i poznawania swoich preferencji, oraz potrzeb. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U dzieci występuje zazwyczaj bezwiednie. 

Dlaczego ludzie wstydzą się masturbacji? Ma to związek m.in. z edukacją seksualną

Masturbacja przez wiele osób wciąż uznawana jest za temat tabu. Pomimo tego, że Kościół przechodzi w naszym kraju wyraźny kryzys, to według Głównego Urzędu Statystycznego aż 94 proc. osób powyżej 16 roku życia deklaruje przynależność do grupy wyznaniowej. Skąd ten wątek w temacie masturbacji? Otóż masturbacja przez Kościół uznawana jest za grzech. Negatywne były w tym temacie również przekonania w zakresie filozofii. O masturbacji pisał w „Metafizyce moralności" filozof Immanuel Kant. Jego zdaniem to „urażenie człowieczeństwa w swojej własnej osobie". Czas spojrzeć na ten temat bardziej współcześnie.

Katarzyna Cichopek Płaszcz wełniany damski Kasi Cichopek jest tańszy o 230 zł

Jakie są zalety masturbacji? Ma ona wypływ na nasze zdrowie i samopoczucie

Według badania „Seksualność Polaków 2017" do masturbacji przyznaje się 67 proc. naszych rodaków. Od badania minęło kilka lat, jednak niewiele zmieniło się w tym temacie. Nadal niechętnie mówimy o zadowalaniu się, a myśląc o masturbacji, najczęściej bierzemy pod uwagę mężczyzn. To błąd, ponieważ masturbacja dotyczy różnych płci. Prawdą jest, że statystycznie mężczyźni robią to częściej. Według artykułu opublikowanego na jednej ze stron o tematyce psychologicznej wśród mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat, aż połowa myślała o seksie w ciągu ostatnich 5 minut. Pośród mężczyzn w wieku od 26 do 55 lat, „jedynie" 25% nie było zdolnych do wytrwania 5 minut bez myślenia o seksie. Masturbacja dotyczy zarówno osób samotnych, jak i osób w stałych związkach. Określenie "onanizm" nie jest już tak często używane, a zastępuje je kojarzące się pozytywnie określenie "autoerotyzm". 

Jakie są zatem największe zalety autoerotyzmu? Masturbacja może m.in.:

Możemy o tym przeczytać np. w książce "Dziki seks" dr Carin Bondar. Mówią o tym także seksuolodzy i seksuolożki.

Do czego służy małą kieszeń z przodu dżinsów? (zdjęcie ilustracyjne) Po co jest mała kieszonka w dżinsach? Nie jest bezużyteczna

25 lutego przypada dzień masturbacji. To także międzynarodowe święto.

W Polsce dzień masturbacji obchodzimy 25 lutego, ale to nietypowe święto znane jest także w innych krajach. W USA maj został ogłoszony Narodowym Miesiącem Masturbacji (National Masturbation Month), w Japonii Dzień Masturbacji obchodzony jest 21 czerwca. Pierwszy Narodowy Dzień Masturbacji oficjalnie odbył się 7 maja 1995 r. Jest to święto, które ma na celu celebrację praw człowieka do poznawania własnej seksualności właśnie w ten sposób. 

Więcej o: