Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Problem znikających skarpetek zna każdy z nas. W swojej książce Natura czasu i przestrzeni Stephen Hawking spekulował, że spontanicznie powstające czarne dziury są odpowiedzialne za znikanie skarpet. Do pralki wkładamy parę, a wyciągamy tylko jedną z nich. Urządzenie pochłania również bieliznę i inne elementy garderoby. Postanowiliśmy wyjaśnić uciążliwy problem i znaleźć zaginione rzeczy.
Okazuje się, że zarówno pranie ładowane od góry, jak i od przodu może przyczynić się zaginięcia skarpet.
W przypadku prania:
W przypadku suszenia:
Nie licz na to, że twoje skarpetki nie znikną. Zdobądź siatkową torbę na pranie i włóż do niej wszystkie skarpetki. To twoja tajna broń, zwłaszcza gdy masz w rodzinie małe dzieci. Skarpetki dziecięce i inne drobne przedmioty pozostaną razem. Przymocuj każdą parę skarpetek za pomocą agrafek lub innych przedmiotów spinających.
Psycholog Simon Moore oraz statystyk Geoff Ellis zajmujący się doradztwem w zakresie zmiany zachowania i statystyk opracowali formułę pozwalającą na rozwiązanie problemu skarpetek. Uwzględnili oni różne czynniki, w tym ilość prania, liczbę osób w gospodarstwie domowym i liczbę skarpetek w gospodarstwie domowym. Stwierdzono, że głównymi czynnikami powodującymi brak skarpet jest złożoność wsadu prania, na przykład sposób podziału partii na podstawie bieli/kolorów/różnych temperatur oraz liczba skarpet w każdym cyklu prania. Wzór nazwany jest „Indeksem strat skarpet" i wygląda następująco: (L(pxf) + C(txs)) - (P x A).
Prace zostały zlecone przez firmę Samsung z okazji wprowadzenia na rynek nowej maszyny AddWash, która umożliwia użytkownikom wkładanie poszczególnych artykułów do bębna w połowie prania przez specjalny otwór.