Gdzie się podziały skarpetki zaginione podczas prania? Istnieje naukowe wyjaśnienie tej zagadki

Za każdym razem, gdy składasz pranie i kończysz z przypadkowymi skarpetkami zastanawiasz się jaki jest tego powód. Wiesz, że wszyskie były parami, kiedy włożyłeś je do pralki. Więc co stało się z resztą?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Problem znikających skarpetek zna każdy z nas. W swojej książce Natura czasu i przestrzeni Stephen Hawking spekulował, że spontanicznie powstające czarne dziury są odpowiedzialne za znikanie skarpet. Do pralki wkładamy parę, a wyciągamy tylko jedną z nich. Urządzenie pochłania również bieliznę i inne elementy garderoby. Postanowiliśmy wyjaśnić uciążliwy problem i znaleźć zaginione rzeczy.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Twoja pralka lub suszarka "zjadła" skarpety - jak?

Okazuje się, że zarówno pranie ładowane od góry, jak i od przodu może przyczynić się zaginięcia skarpet.

W przypadku prania:

  • Jeśli pranie ładowane od góry to skarpetki mogą utknąć pod mieszadłem (pręt na środku myjki) lub zostać uwięzione pod płytą myjącą (element środkowy na dnie wanny).
  • Jeśli przeładujesz pralkę, skarpetki mogą zostać wepchnięte w obszar między wanienką wewnętrzną a wanienką zewnętrzną. Kiedy to się stanie, nigdy więcej ich nie odzyskasz.
  • Niektóre skarpetki zaplątują się w filtr pralki. Jeśli pralka ma miejsce do czyszczenia, otwórz je i poszukaj skarpet. Nie chcesz, żeby skarpety dostały się do pompy odpływowej.
  • Skarpetki mogą utknąć w gumowej uszczelce drzwi. Odciągnij ją delikatnie i rozejrzyj się. Przy okazji, kiedy tam zaglądasz, powinieneś wytrzeć uszczelkę, aby nie spleśniała.

W przypadku suszenia: 

  • Jeśli pułapka na kłaczki znajduje się z przodu suszarki, wyciągnij ją i poszukaj skarpetek w przestrzeni pod spodem. Jeśli nie wepchniesz filtra do końca, skarpetki mogą się tam znaleźć.
  • Elektryczność statyczna może spowodować, że skarpetki przykleją się do innych ubrań w suszarce.
  • Gdy suszysz skarpetki z dopasowanymi prześcieradłami, mogą one utknąć w narożnych kieszeniach.

Jak uratować skarpetki tak by jedna z nich nie zaginęła?

Nie licz na to, że twoje skarpetki nie znikną. Zdobądź siatkową torbę na pranie i włóż do niej wszystkie skarpetki. To twoja tajna broń, zwłaszcza gdy masz w rodzinie małe dzieci. Skarpetki dziecięce i inne drobne przedmioty pozostaną razem. Przymocuj każdą parę skarpetek za pomocą agrafek lub innych przedmiotów spinających.

Formuła pozwalająca przewidzieć prawdopodobieństwo zbłądzenia skarpet

Psycholog Simon Moore oraz statystyk Geoff Ellis zajmujący się doradztwem w zakresie zmiany zachowania i statystyk opracowali formułę pozwalającą na rozwiązanie problemu skarpetek. Uwzględnili oni różne czynniki, w tym ilość prania, liczbę osób w gospodarstwie domowym i liczbę skarpetek w gospodarstwie domowym. Stwierdzono, że głównymi czynnikami powodującymi brak skarpet jest złożoność wsadu prania, na przykład sposób podziału partii na podstawie bieli/kolorów/różnych temperatur oraz liczba skarpet w każdym cyklu prania. Wzór nazwany jest „Indeksem strat skarpet" i wygląda następująco: (L(pxf) + C(txs)) - (P x A). 

Prace zostały zlecone przez firmę Samsung z okazji wprowadzenia na rynek nowej maszyny AddWash, która umożliwia użytkownikom wkładanie poszczególnych artykułów do bębna w połowie prania przez specjalny otwór.

Więcej o: