Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2022. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę u bliskiej osoby

Szacuje się, że Polsce na depresję może cierpieć nawet do 8 mln osób, z czego tylko około 1,5 mln z nich jest zdiagnozowanych i leczonych. Choroba ta jest uznawana przez WHO za czwartą najpoważniejszą na świecie oraz jedną z głównych przyczyn samobójstw. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma nie tylko rozpowszechnić wiedzę na temat tego schorzenia, ale także zachęcić chorych do podjęcia leczenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

Na depresję można zachorować bez względu na wiek czy płeć, a nieleczona może w konsekwencji przynieść tragiczne skutki. Często nie tylko sami chorzy, ale też najbliżsi lekceważą objawy, które mogłyby świadczyć o początku choroby. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją wiele organizacji zwraca uwagę na elementy, które powinny wzbudzić naszą czujność, aby uchronić naszych bliskich przed tą ciężką chorobą

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2022. Statystyki są zatrważające 

Ministerstwo Zdrowia w 2021 roku ustanowiło dzień 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Choroba ta dotyka bowiem coraz większą liczbę osób, o czym niestety świadczą badania CBOS przeprowadzone w dniach 4-11 listopada 2021 r. Zgodnie z ich wynikami 11 proc. respondentów przyznało, że dotknęła ich depresja, a 3 proc. z nich choruje na nią obecnie. Martwić może fakt, że aż 17 proc. badanych w wieku poniżej 25 lat przyznało się do chorowania na depresję. 

Depresja może być wywołana reakcją na bolesne lub traumatyczne wydarzenia, ale co nie każdy wie, może być również dziedziczna. Według badań CBOS większość ankietowanych cierpi lub cierpiała na tę chorobę w związku z nieprzyjemnymi wydarzeniami, które spotkały je w życiu. Niestety sytuacji osób chorujących na depresję z pewnością nie poprawiła pandemia koronawirusa. Aż 56 proc. badanych wskazało, że do pogłębiania tego stanu przyczynia się samotność i brak kontaktów z ludźmi. 

Depresję, jako chorobę wstydliwą, którą należy ukrywać przed innymi postrzega aż 72 proc. badanych. Właśnie dlatego powstał Dzień Walki z Depresją, który ma zachęcić takie osoby, do przełamania wstydu i podjęcia leczenia. 

Dorota Gardias Dorota Gardias zachwyca w płaszczu Bonprix! Jest idealny na wiosnę

Dzień Depresji 2022, czyli jak walczyć ze stereotypami

Wstyd ten niestety wynika często z lekceważenia tej choroby przez osoby trzecie, w tym niestety także z najbliższego otoczenia. Depresja jest natomiast ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10. Zgodnie z jej zapisami początki choroby można rozpoznać, jeśli przez co najmniej dwa tygodnie występują przynajmniej dwa z poniższych objawów: 

  • obniżenie nastroju,
  • utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
  • zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności. 

Dodatkowo wraz z nimi wystąpią dwa lub więcej spośród następujących objawów: 

  • osłabienie koncentracji i uwagi,
  • niska samoocena i mała wiara w siebie,
  • poczucie winy i małej wartości,
  • pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
  • myśli i czyny samobójcze,
  • zaburzenia snu,
  • zmniejszony apetyt.

Ulga na leki 2022 Ulga na leki 2022. Nie wszystkie wydatki można odliczyć w PIT

Gdzie powinny szukać pomocy osoby, które cierpią na depresję? 

Jeśli poszukujemy pomocy dla siebie lub osoby najbliższej, powinniśmy udać się do: Poradni lub Centrum Zdrowia Psychicznego czy też Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które udzielają bezpłatnych usług. W sytuacjach nagłych warto skorzystać także ze specjalnych linii telefonicznych: 

  • Całodobowa Linia Wsparcia - 800 70 2222
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania - (22) 484 88 01
  • Telefon zaufania dla dzieci - 116 111
  • Telefon dla Rodziców i Nauczycieli - 800 100 100
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 121 212
Więcej o: