Tłusty czwartek już niedługo. Tego dnia w Polsce cukiernie przechodzą prawdziwe oblężenie. Nie zawsze tak było. Dawniej spożywano w to święto mięsne potrawy, w tym np. pączki ze słoniną. To święto ma też swoje odpowiedniki w innych krajach. Niektórzy tego dnia preferują naleśniki, a inni świętują nawet tydzień. Z tą tradycją wiążą się też przysłowia i wierszyki. Przybliżamy obchody tłustego czwartku w Polsce i na świecie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tłusty czwartek nie wypada każdego roku w ten sam dzień. Data zależy od świąt wielkanocnych. W tym roku przypada on 24.02. Po raz pierwszy obchodzono go właśnie w ten dzień tygodnia w Małopolsce. Nazywany był "combrowym czwartkiem". Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska krakowskiego burmistrza. Był człowiekiem złym i surowym. Zmarł on właśnie w tłusty czwartek, a mieszkańcy wyprawili wtedy ucztę.
Przysłowia na tłusty czwartek pojawiały się w różnych rejonach Polski. Do najbardziej znanych należy "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Jest zabawny, ale nie wszystkie mają taki wydźwięk. W staropolskich tradycjach istniało przesłanie, że jeśli w tłusty czwartek nie zje się pączków, gospodarzy może czekać nieszczęście. Mówiono:
Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole.
Straszono też, że myszy mogą zjeść nie tylko plony, ale i samego gospodarza.
Do popularnych powiedzonek przeznaczonych na ten dzień zalicza się m.in. "Tłusty czwartej pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje", czy "Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje". Tłusty czwartek to też święto uwielbiane przez dzieci. W przedszkolach i szkołach organizowane są często przedstawienia, lub krótkie inscenizacje z wierszykami. Niektóre odnoszą się właśnie do pradawnych tradycji.
Pyszne są pączusie z malinowym nadzieniem,także z budyniem nawet sobie cenię,na te z malinami patrzę kosym oczkiem,a gdyby tak zrobić je z wędzonym boczkiem?
-głosi jeden z nich.
We Francji obchodzony jest tzw. "Tłusty Wtorek" nazywany też "Słodkim Wtorkiem". Zamiast pączków królują tam naleśniki nazywane "crepes suzette", duszone w pomarańczowym sosie. Brytyjczycy obchodzą "Pancakes Tuesday", a więc stawiają na naleśniki, ale te małe, okrągłe i bardzo puszyste. W Stanach Zjednoczonych popularne są z kolei donuty. Naleśnikowe wtorki są także popularne w Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. Tłusty czwartek najdłużej świętują Rosjanie. Jeśli tłusty czwartek to dla ciebie za mało, wybierz się do Rosji na tłusty tydzień! Rozpoczyna się on w poniedziałek od bezmięsnego postu. Uczta zaczyna się w środę i trwa aż do niedzieli.