Jak wyczyścić zmywarkę bez chemii? Te sposoby są bezpieczne nie tylko dla urządzenia, ale i zdrowia

Jeśli w swoim domu posiadamy zmywarkę, powinniśmy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Jest to niezwykle istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nie każdy lubi jednak sięgać po silną chemię. Przygotowaliśmy zatem równie skuteczne sposoby, którym zależy na bezpiecznych, domowych sposobach na pozbycie się brudu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Niewłaściwie czyszczona zmywarka to siedlisko baterii i pleśni, co z czasem mogą doprowadzić nie tylko do nieestetycznego wyglądu czy brzydkiego zapachu, ale nawet zatruć pokarmowych. Warto pamiętać zatem o czyszczeniu urządzenia przynajmniej raz w tygodniu. Zamiast po silne środki chemiczne, warto wypróbować równie skuteczne sposoby domowe

Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Wypróbuj ocet

Ocet to jeden z najchętniej wykorzystywanych środków kuchennych do sprzątania. Doskonale usuwa tłuszcz i zabrudzenia, a jednocześnie odkaża, dzięki czemu jest tak ceniony przez gospodynie domowe. W przypadku zmywarki pozwala przywrócić także jej blask oraz zamaskować brzydki zapach wydostający się ze środka. Wystarczy jedynie: 

 1. Wyjąć kosze oraz filtr ze zmywarki, 
 2. Usunąć ze środka nieczystości i resztki, 
 3. Umyć filtr w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie włożyć go na miejsce, 
 4. Zwilżoną ściereczką umyć wnętrze zmywarki, 
 5. Na dno wlać szklankę octu spirytusowego i włożyć kosze na miejsce, 
 6. Ustawić program z najwyższą możliwą temperaturą, 
 7. Po zakończeniu zostawić uchylone drzwiczki do całkowitego wyschnięcia. 

Do czyszczenia zmywarki domowymi sposobami możesz wykorzystać sodę

Nie sposób wyliczyć wszystkich zastosowań sody. Ten niepozorny środek, który kupimy za grosze, to nieoceniona pomoc podczas sprzątania. Bez problemu doczyści też zmywarkę z wszelkich osadów, tłuszczu czy nalotów kamienia. Po dokładnym wyczyszczeniu zmywarki, tak jak przy pierwszym sposobie należy: 

 1. Zrobić papkę z sody i ciepłej wody. Można do niej dodać kilka kropel soku z cytryny dla ładniejszego zapachu, 
 2. Rozprowadzić papkę po zmywarce przy użyciu zwilżonej szmatki, 
 3. Wyszorować dokładnie środek urządzenia i usunąć nieczystości, 
 4. Ustawić program płukania, 
 5. Uchylić drzwiczki zmywarki, pozostawiając ją do wyschnięcia. 

Zatkana zmywarka również nie wymaga silnej chemii. Wystarczy ta mieszanka

Soda, woda, ocet — te trzy składniki mogą poradzić sobie z odetkaniem filtra lepiej niż niejeden żrący środek. Wyjmujemy ze zmywarki filtr i dokładnie go myjemy. Do otworu, w którym umieszczamy filtr wsypujemy łyżkę sody oczyszczonej, a po chwili dolewamy do niej trochę octu. Powstanie piana, którą zostawiamy na około 5 minut. Po tym czasie wlewamy do niej ciepłej wody i czekamy kolejne 5-10 minut. Ponownie myjemy zmywarkę. Wkładamy z powrotem filtr i ustawiamy program myjący z wysoką temperaturą. Po zakończeniu pozostawiamy urządzenie do wyschnięcia. 

Więcej o: