Jak przywrócić firankom biel? Te produkty za 1 zł sprawią, że będą wyglądały jak nowe!

Z brudnymi czy zżółkniętymi firankami często zwykłe proszki nie dają sobie rady. Zamiast wydawać majątek na kosztowne środki, polecamy te sprawdzone sposoby domowe. Te produkty za 1 zł znajdują się w niemal każdej kuchni. Ich skuteczność może Cię zaskoczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak usunąć trudne plamy? Domowe sposoby

Firanki mogą tracić swój śnieżnobiały kolor przez wiele czynników tj. chociażby kurz, dym papierosowy, a nawet promienie słoneczne. Można temu zapobiec, a nawet sprawić, że odzyskają one swój pierwotny kolor. W tym celu nie trzeba wydawać kroci na specjalistyczne środki. Zdradzamy Wam tanie sposoby na białe firanki

Soda oczyszczona, czyli niezastąpiony produkt każdej pani domu 

Są dwa sposoby z wykorzystaniem sody oczyszczonej, dzięki którym firanki mogą odzyskać swój kolor. Pierwszym z nich namaczanie. W tym celu należy przygotować dużą miskę, w której rozrobimy 5 l wody z 250 g sody. Firanki zostawiamy w takim roztworze na kilka godzin, a następnie pierzemy je w pralce z wykorzystaniem tradycyjnych środków. Sodę oczyszczoną możemy zastąpić opakowaniem proszku do pieczenia lub pięcioma tabletkami aspiryny. Drugą opcją nieco szybszą jest od razu wypranie firanki, dodając do szufladki sody oczyszczonej. Sprawi ona, że firanki będą nie tylko bielsze, ale też delikatniejsze w dotyku. 

Wybielanie firanek domowym sposobem przy wykorzystaniu soku z cytryny 

Ta metoda jest szczególnie pomocna, gdy zależy nam nie tylko na bielszym odcieniu, ale i pozbyciu się zapachu dymu papierosowego. Kilka kropel soku z cytryny należy dodać do prania lub pozostawić firanki w misce z wodą i sokiem z cytryny przez kilka godzin. Następnie wywieszamy firankę na słońce, aby rozjaśniała. 

Jak przywrócić firankom pierwotną biel? Ocet i sól kuchenna to duet idealny

Osoby, które mają firanki ze sztucznych włókien śmiało mogą wypróbować wybielanie firanek za pomocą octu i soli kuchennej. Firanki namaczamy w 5 litrach wody z dodatkiem 2 łyżek soli kuchennej lub 1/4 szklanki octu. Po kilku godzinach płuczemy firanki i zawieszamy na karniszu do całkowitego wyschnięcia. 

Więcej o: