Jak możemy pomóc mieszkańcom Ukrainy?

Sytuacja w Ukrainie drastycznie się zmieniła nad ranem 24 lutego 2022 roku. Wojna stała się faktem. Jak każdy z nas może włączyć się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy? Ważna jest teraz nasza solidarność.

Na Gazeta.pl możesz śledzić na bieżąco sytuację w Ukrainie 

Sytuacja w Ukrainie wstrząsnęła całym światem. W mediach co chwila pojawiają się nowe informacje na temat kolejnych bomb i ofiar śmiertelnych u naszych wschodnich sąsiadów. Polski rząd zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin powstanie dziewięć punktów przyjęć dla uchodźców zlokalizowanych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Również coraz więcej organizacji pozarządowych angażuje się w pomoc dla wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują. Poniżej przedstawiamy przydatne linki i adresy, które mogą przyczynić się do realnej pomocy dla Ukrainy.

Zobacz wideo

Medyczne wsparcie dla Ukrainy zapewniają

Również Polska Akcja Humanitarna(PAH) na swoim  profilu na facebooku zaapelowała o pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Na ich profilu została utworzona zbiórka, którą możecie wesprzeć tutaj. Możecie również przekazać sprzęt medyczny jak bandaże, opatrunki, ubrania, koce, wodę. Więcej informacji znajdziecie na stronie PAH.

Wojskowe wsparcie dla Ukrainy 

  • Savelife.in.ua. - współpracuje bezpośrednio z dowództwem i personelem jednostek wojskowych, kupując kamery termowizyjne na podczerwień, gogle noktowizyjne, hemostatyki itp.
  • Army SOS - zarządza zakupami niezbędnej amunicji, osłon, urządzeń łączności i rozpoznania itp. oraz dostarcza wszystkie towary bezpośrednio
  • Skrzydła Feniksa - odpowiednie wyposażenie i umundurowanie, osobista ochrona nieśmiercionośna (kamizelki, hełmy), niezbędne leczenie rannych żołnierzy oraz remonty budynków wykorzystywanych przez armię
  • Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek - konsolidacja kobiet weteranek, m.in. organizuje przygotowanie do działań w sytuacjach kryzysowych i obronnych
  • Vostok SOS - zbieranie funduszy na różne potrzeby armii 
  • Roman Donik’s Volunteer Group - grupa wolontariuszy z siedzibą we wschodniej części Ukrainy
  • Misja humanitarna "Proliska" - ewakuacja i wsparcie ludności cywilnej ze strefy działań wojennych, zwłaszcza osób przebywających w instytucjach rządowych, np. sierocińcach, szpitalach, mieszkaniach dla uchodźców wewnętrznie przesiedlonych

Inne organizacje wspierające ludność Ukrainy 

Więcej informacji możecie znaleźć na wielu fabookowych profilach. Jeden z nich tutaj udostępniamy. Ma być on na bieżąco aktualizowany o kolejne fundacje czy organizacje, które wspierać będą ludność ukraińską. 

Liczy się solidarność 

Bez względu na udział w zbiórkach bardzo ważna jest również solidarność ze wszystkimi, których dotknęła wojna. Możecie ją wyrazić poprzez udział w protestach, podpisaniu petycji czy udziału w marszu. W wielu miastach będzie to miało miejsce, dlatego warto jest śledzić stronę "Związek Ukraińców w Polsce" gdzie na bieżąco są publikowane kolejne miejsca, w których mają odbyć się prostesty.

Więcej informacji o sytuacji w Ukrainie przeczytacie tutaj

Więcej o: