Jak pozbyć się żółtych plam z deski sedesowej? Te sposoby są tanie i ekologiczne

Podczas sprzątania łazienki pojawia się wiele trudnych do usunięcia zabrudzeń. Niejednokrotnie jest to niewdzięczna czynność, która stanowi wyzwanie. Deska sedesowa to miejsce, gdzie znajduje się masa bakterii, więc warto zadbać o jej regularne sprzątanie. Oto banalne sposoby na pozbycie się niechcianych zabrudzeń.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli środki dostępne w sklepach okazują się niewystarczające, wtedy warto sięgnąć po sprawdzone sposoby. Na rynku dostępnych jest wiele chemicznych produktów, które pomogą utrzymać dobry stan toalety. Jeżeli chcemy skorzystać z tańszych i bardziej ekologicznych opcji to lepiej znać domowe sposoby. Stosowane od lat i niezawodne, mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz wideo Jak pielęgnować zlew, by był zawsze lśniący i czysty?

O czym należy pamiętać przy czyszczeniu deski sedesowej?

Zanim przejdziemy do głównego etapu czyszczenia deski sedesowej i pozbywania się żółtych plam warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim regularność. Usuwane na bieżąco zabrudzenia będą łatwiejsze do pozbycia się i mniej czasochłonne. Należy stosować gumowe rękawiczki w przypadku kontaktu z detergentami. Ważną kwestią jest również kierunek mycia deski i muszli sedesowej. Zaczynamy od zewnętrznej strony i kierujemy się ku wewnętrznej. Pamiętamy też o pozostałym elementach takich jak: spłuczka, czy szczotka do WC, na których gromadzi się mnóstwo zarazków. 

Trzy produkty, które możesz wykorzystać przy usuwaniu żółtych plam z deski sedesowej

  • Ocet - ten produkt znajdziecie praktycznie w każdym domu. Znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również jako środek do czyszczenia różnych powierzchni. Przy stosowaniu tej metody najlepiej użyć szczotki, która wzmocni działanie i dzięki niej dotrzemy do trudno dostępnych zakamarków. Ocet usunie niechciane plamy oraz wybieli żółte zacieki na desce sedesowej.
  • Soda oczyszczona - ten produkt skutecznie usunie zanieczyszczenia, najlepiej użyć jej w formie pasty. Sodę mieszamy z wodą i przy użyciu szczotki szorujemy powierzchnię. 
  • Gazowane napoje - okazuje się, że są idealnym rozpuszczalnikiem i można nimi wyczyścić również żółte plamy na desce sedesowej. Zawarty w nim kwas fosforowy skutecznie usunie brud i wszelkie osady.  

A czym wyczyścić deskę sedesową po zewnętrznej stronie?

Zewnętrzna strona deski sedesowej to element, który można czyścić produktem znajdującym się w każdej kuchni. Jest to płyn do mycia naczyń, dzięki któremu z łatwością usuniemy zbrudzenia. Ponadto płyn nada ceramicznej powierzchni deski połysk. Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze.

Więcej o: