Jak możesz wesprzeć Ukraińców? Ważny wpis. Słowa też mają znaczenie. "Rosja rozpoczęła wojnę, nie konflikt"

Anastazja Sytnikowa opublikowała na Instagramie ważny wpis z poradami, jak można wesprzeć znajomych z Ukrainy. Oprócz wsparcia finansowego zwróciła też uwagę na to, jak istotne są słowa, którymi opisujemy rozpoczętą przez Rosję wojnę. Zaapelowała także o empatię.

Więcej najnowszych informacji o ataku Rosji na Ukrainę znajdziesz na Gazeta.pl.

W swoim poście Anastazja Sytnikowa poruszyła kilka ważnych kwestii dotyczących wojny w Ukrainie. Wyjaśniła, jak można pomóc i jak należy się zachować w obliczu agresji ze strony Rosji.

Autorka wpisu zachęca, aby zapytać znajomych z Ukrainy, czy potrzebują pomocy lub chcą porozmawiać o tym, co się dzieje. Jeżeli pracujemy lub studiujemy z kimś z Ukrainy, możemy zaoferować pomoc w określonych obowiązkach i radzi, by nie pytać ogólnie, a proponować konkrety.

Ukrainki z Polski mówią o sytuacji swoich bliskich. 'Cały czas słychać strzały' Ukrainki w Polsce drżą o swoich bliskich. "Cały czas słychać strzały"

Dużą wagę powinniśmy przywiązywać także do słów, których używamy, gdy mówimy o napaści Rosji na Ukrainę. 

Mów poprawnie. Rosja rozpoczęła "wojnę" z Ukrainą - nie "konflikt", nie "wsparła ukraińską wojnę domową". Dzieje się to "w Ukrainie". Nie "od tygodnia", a "od ośmiu lat"

- napisała. Krym jest okupowany, a nie anektowany, a w Ługańsku i Doniecku nie działają prorosyjscy separatyści, tylko "jednostki sponsorowane i kontrolowane przez Rosję".

 

Anastazja Sytnikowa zachęca też do udzielania wsparcia finansowego, jeżeli mamy taką możliwość. Radzi także, by dokładnie weryfikować informacje, zanim zdecydujemy się nimi podzielić. 

Nie popadaj w panikę informacyjną, porównuj informacje z kilku miejsc. Jeśli trafisz na jakiekolwiek informacje o przemieszczaniu się ukraińskiego wojska, nie podawaj dalej. To może uratować życie.

Autorka wpisu radzi, aby zgłaszać przypadki mowy nienawiści oraz nieprawdziwe informacje. Apeluje, by skupić się na teraźniejszości i przyszłości. Zachęca do bycia empatycznymi i niepouczania Ukraińców.

Informuj innych. Udostępniaj sprawdzone posty, wypowiedzi.
Zobacz wideo

Jak pomóc Ukrainie? Lista organizacji, które organizują wsparcie

Zastanawiasz się, co możesz zrobić dla Ukraińców? Jak im pomóc? Wiele organizacji humanitarnych prowadzi różnego rodzaju działania, w tym np. zbiórki pieniężne. W poniższym tekście znajdziesz przydatne adresy i linki:

Protest pod konsulatem rosyjskim w Krakowie po inwazji na Ukraine Jak możemy pomóc mieszkańcom Ukrainy?

Więcej o: