Zwierzęta to też ofiary wojny. Jak można im pomóc? Poruszające zdjęcia właścicieli

24 lutego 2022 roku wojsko rosyjskie wkroczyło na teren Ukrainy. Przerażeni ludzie uciekają, zostawiając często cały dorobek swojego życia i zwierzęta, których nie mogą ze sobą zabrać. Jak możemy im pomóc?

Więcej o bieżącej sytuacji w Ukrainie przeczytacie na Gazeta.pl

Wojna, która trwa na Ukrainie, dotyka wszystkich, również tych, którzy w żaden sposób nie mogą się bronić czy schronić. Mowa tu o zwierzętach, które często są porzucane przez swoich uciekających właścicieli. Wiele fundacji już jakiś czas temu, jeszcze przed wojną wspominało o tym, że kryzys w Ukrainie może doprowadzić do tego, że zwierzęta zostaną pozostawione same sobie. Na facebookowym profilu "Kynolodzy - kynologom na Ukrainie" pojawił się taki wpis: 

[...] Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Kryzys polityczny na Wschodzie może spowodować, że z dnia na dzień zwierzęta domowe zamieszkujące na Ukrainie zostaną same, skazane na łaskę lub niełaskę losu. Jako środowisko miłośników psów nie pozwólmy na to, aby nasi sąsiedzi stracili swoich czworonożnych przyjaciół. Zapewnijmy ich o naszej solidarności i gotowości do udzielania pomocy.

Należy pamiętać również o tym, że zwierzęta to nie tylko psy i koty, ale również wszystkie zwierzęta gospodarcze, które znacznie trudniej ochronić przed działaniami wojny. 

Zobacz wideo

Fundacja poszukuje wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w koordynacji całego procesu. -"Potrzebujemy chętnych do koordynowania działań, osób znających języki: rosyjski, ukraiński, angielski etc., doświadczonych opiekunów zwierząt, ale też każdego, kto chciałby w jakikolwiek sposób wesprzeć akcję. Zgłoś się już dziś! Możesz pomóc, nie wychodząc z domu! Napisz do nas: kynolodzyUkrainie@dobrezwierzeta.pl" - czytamy w dalszej części wpisu. 

Ołena ZełenskaPierwsza dama Ukrainy zwraca się do rodaków. "Nie będę panikować i płakać"

Przejazd przez granicę ma być prostszy 

24 lutego 2022 roku Inspektorat Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Ma to ułatwić właścicielom psów, kotów i fretek wjazd ze swoim pupilem na teren naszego kraju. Wytyczne dotyczą osób, które nie mają kompletu dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy ze zwierzęciem. Jednym z wymogów jest dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania.

Na stronie czytamy również, że: -" W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia". Można je znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Zwierzęta przemieszczające się w trakcie konfliktu nie muszą posiadać wyniku badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Jak możemy pomóc ukraińskim zwierzętom?

W social mediach aż roi się od postów ludzi dobrej woli, którzy są gotowi przyjąć zwierzęta z Ukrainy i dać im dom stały czy tymczasowy. Na Facebooku "Fundacja Dobrych Zwierząt" można znaleźć formularze rejestracyjne dla osób potrzebujących pomocy oraz tych, chcących stworzyć zwierzętom wcześniej wspomniany dom tymczasowy czy stały. Również lecznice weterynaryjne, chcące wspomóc potrzebujące zwierzęta mogą włączyć się w pomoc. 

Powstała również grupa "Pomoc dla zwierząt w Ukrainie" która liczy ponad 23 tys. użytkowników. Można na niej wyrazić chęć wsparcia, pomocy, czy przygarnięcia zwierząt przybywających z Ukrainy do naszego kraju. Widzimy wiele osób, które jest w stanie pomóc nie tylko psom czy kotom, ale również koniom, kozom, alpaką, czy osłom.

Warto jest również sprawdzać lokalne profile fundacji, organizacji czy osób wspierających zwierzęta w Polsce, bo prawdopodobnie pojawić się na nich będą informacje o możliwości pomocy.

Przejście graniczne w Medyce. Poruszające zdjęcia uciekających ludzi. Płacz, smutek i strachPrzejście graniczne w Medyce. Poruszające zdjęcia uciekających ludzi

Tak Ukraińcy uciekają ze swoimi zwierzętami 

W sieci pojawiło się sporo zdjęć, na których widzimy, jak ludzie zabierają swoich czworonożnych przyjaciół i uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy. Na Facebookowym profilu "Piesek Pod sklepem" możemy znaleźć takie ujęcia. 

Więcej o: