Jak myć okna, żeby nie było smug? Te sposoby na lśniące szyby są proste, tanie i skuteczne

Zastanawiasz się nad tym jak myć okna, żeby nie było smug? Wystarczy kilka łatwych kroków, aby szyby lśniły jak nigdy. Sposoby te znały już nasze babcie i bardzo chętnie wykorzystywały! Potrzebne rzeczy prawdopodobnie masz już w domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Myjesz okna zwykłym płynem do szyb i pozostają na nim wciąż smugi? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby się ich pozbyć raz na zawsze. Są bardzo łatwe i tanie a efekt może cię zaskoczyć!

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak myć okna, żeby nie było smug? Wypróbuj alkohol, ale uważaj

Sposobem na umycie okien bez smug, które znały już nasze babcie, zdecydowanie jest alkohol etylowy. Rozpuszcza on trudne do usunięcia osady, np. tłuste np. od pyłu węglowego zanieczyszczenia powietrza osadzające się na szybach okien. Przy jego użyciu warto jednak zachować ostrożność, ponieważ bezpośredni kontakt alkoholu z uszczelkami okien i ramą może prowadzić do ich zniszczenia. A więc jak myć okna alkoholem? Do pięciu litrów wody można dodać 1-2 łyżki alkoholu, spryskać tak sporządzonym roztworem szybę i wypolerować. Nasze szyby będą lśniące i bez smug.

Nasze babcie myły okna octem: czy ten sposób działa?

Dla wielu osób najlepszym domowym sposobem na pozbycie się smug jest ocet. Sposób ten sprawia, że szyby są nie tylko czyste i błyszczące, ale też pozbawione widocznych śladów polerowania. Aby sporządzić taki roztwór, wystarczy do wody dodać ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy w proporcji np. 1:5. Do takiej mieszanki dla przyjemnego zapachu można dodać ulubiony olejek eteryczny.

Czym polerować nasze szyby, aby błyszczały i nie miały smug?

Samo mycie okien często nie wystarcza, jeżeli chcemy, aby nasze okna były idealnie lśniące, warto je też wypolerować. Ważne, aby czynność tę wykonywać najpierw z góry na dół, a później na boki. Taka kolejność gwarantuje nie tylko lśnienie, ale także brak smug. Do polerowania okien najlepiej użyć znanych od lat materiałów dostępnych prawie w każdym domu:

  • rajstopy – najlepiej podartych, które już do niczego innego się nie nadają
  • pieluszka tetrowa lub bawełniana koszulka dziecięca. Są miękkie, wykonane z wysokogatunkowych materiałów, doskonale chłoną wilgoć i nie pozostawiają smug
Więcej o: